PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnowiona katedra znów zachwyca

  • PAP    24 września 2011 - 10:10
Odnowiona katedra znów zachwyca

Koncert pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, który w sobotni wieczór odbędzie się w bazylice katedralnej w Łowiczu, uświetni oficjalne zakończenie renowacji zespołu dawnej Kolegiaty Prymasowskiej w tym mieście. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 31 mln zł, ponad 23 mln zł pochodziło ze środków unijnych.
Renowacja zespołu dawnej Kolegiaty Prymasowskiej w Łowiczu wraz z utworzeniem kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego w parku Błonie był wspólnym przedsięwzięciem diecezji łowickiej i Urzędu Miasta. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 31 mln zł, ponad 23 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Wieczorny koncert Sinfonietty Cracovii poprzedzi msza święta odprawiona przez biskupa łowickiego Andrzeja Dziubę oraz sympozjum zorganizowane przez diecezję łowicką i Katedrę Muzealnictwa i Ochrony Zabytków KUL z okazji ukończenia prac konserwatorskich przy zespole katedralnym w Łowiczu.

Projekt realizowany był od 2008 roku. Obejmował renowację i modernizację zespołu katedralnego, w którego skład wchodzą: dawna kolegiata (obecnie bazylika katedralna), kustodia (obecnie plebania), kanonia, rezydencja biskupa łowickiego i kuria wikariuszy. Zespół wpisany jest do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Prace objęły nie tylko elewacje zewnętrzne zespołu dawnej kolegiaty. W katedrze przebudowano nawę główną bazyliki i prezbiterium, wymieniono instalację elektryczną i grzewczą, zamontowano monitoring oraz nowe nagłośnienie. Zainstalowano również windę, dzięki której można wjechać na wieżę bazyliki i zobaczyć panoramę miasta.

W ramach projektu zagospodarowano otoczenie katedry i utworzono kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w parku Błonie, położonym nad rzeką Bzurą.

Początki dawnej łowickiej kolegiaty, a obecnie bazyliki katedralnej - nazywanej czasami Wawelem Mazowsza - sięgają XI wieku. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu ok. 1100 roku, z fundacji księcia rezydującego na Mazowszu. Arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec w 1433 r. nadał kościołowi pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tytuł kolegiaty i ustanowił przy niej kapitułę.

W stanie niezmienionym kolegiata przetrwała do II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. w czasie bitwy nad Bzurą została poważnie zniszczona. Jednak już podczas okupacji nastąpiła odbudowa świątyni.

Architekturę katedry współtworzy sześć kaplic - wśród nich renesansowa kaplica Tarnowskich i klasycystyczna św. Wiktorii. W skarbcu przechowywane są przedmioty i pamiątki ofiarowane świątyni przez prymasów i kanoników związanych z kolegiatą i dworem prymasowskim. W kapitulnej bibliotece znajdują się rękopisy, inkunabuły i starodruki. Bazylika katedralna w Łowiczu jest miejscem pochówku 12 prymasów Polski.

Papież Jan Paweł II ustanawiając diecezję łowicką w 1992 roku nadał kolegiacie tytuł katedry, a w 1999 roku - tytuł bazyliki mniejszej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.