PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnowione zabytki sakralne

  • PAP    26 listopada 2012 - 10:58
Odnowione zabytki sakralne

Cztery cenne zabytki sakralne z regionu kujawsko-pomorskiego zostały odnowione dzięki funduszom samorządowym i unijnym.
W tym roku władze województwa wydadzą na konserwację zabytków prawie 10 mln zł. Program rewaloryzacji zabytków trwa w regionie od czterech lat.

„Do ochrony zabytków w regionie podchodzimy w sposób planowy i systemowy. Dzięki kierowanym na ten cel co roku milionom złotych wsparcia wiele bezcennych dla Kujaw i Pomorza obiektów odzyskało dawny blask, a część z nich uchroniliśmy przed całkowitą ruiną" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Tegoroczne dotacje na remonty w zabytkach to 9,4 miliona złotych. Z tej puli 1,8 miliona złotych stanowią pieniądze z budżetu województwa, a kolejne 7,5 miliona złotych to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wsparcie otrzyma w sumie 138 przedsięwzięć.

„Remonty powoli dobiegają końca. Zakończyły się ostatnio m.in. prace przy XIX-wiecznych zabytkach sztuki cerkiewnej, pochodzących z rozebranej w latach 30. ubiegłego wieku cerkwi prawosławnej św. Aleksandra w Aleksandrowie Kujawskim" - przypomniał Całbecki.

Ikony Matki Bożej w typie Kyriotissa oraz św. Aleksandra Newskiego, malowane w technice olejnej na płótnie i blasze były pociemniałe, miały ubytki i spękania. Prace konserwatorskie obejmowały oczyszczenie, uzupełnienie ubytków, rekonstrukcję złoceń i uzupełnienie warstwy malarskiej.

Zakończył się też już drugi etap konserwacji i restauracji prospektu organowego w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Chełmnie. Umieszczony w bocznej ścianie świątyni prospekt powstał w 1619 roku, a w ramach projektu prowadzono prace przy piszczałkach górnej strefy oraz poddano konserwacji elementy snycerki i malarstwa w trefie środkowej. Prace ukończono również w drewnianym kościele św. Floriana w Sokołowie-Pustyni (gmina Izbica, powiat włocławski) z 1639 roku.

„Już w ubiegłym roku wyremontowano konstrukcję ścian, podwalin, fundamentów i oszalowanie zewnętrzne. W tym roku prace obejmowały wzmocnienie i naprawę konstrukcji dachu, wymianę konstrukcji ścian kruchty bocznej oraz konserwację i impregnację drewna" - dodał marszałek.

Kompleksowy projekt rewaloryzacji zabytków kujawsko-pomorski samorząd realizuje już od czterech lat. W okresie od roku 2009 końca 2012 na ten cel zostaną wydane łącznie 33 miliony złotych, a dofinansowanie obejmie 408 przedsięwzięć. Tradycją regionalną jest już to, że efekty remontów i prac konserwatorskich prezentowane są lokalnym społecznościom podczas organizowanych przez Urząd Marszałkowski koncertów muzyki klasycznej.

Tydzień temu rozpoczął się kolejny cykl muzycznych wieczorów, które tym razem zaplanowano w 120 zabytkowych obiektach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Obserwator, 2012-11-26 17:14:55

    Dlaczego pieniądze unijne i państwowe idą na renowację zabytków i obiektów sakralnych, które stanowią własność Watykanu? Pieniądze podatników i dotacje unijne winny być przeznaczone wyłącznie na odnowę obiektów świeckich i podległych państwu polskiemu.Te pieniądze są przyznawane dla Polski a nie ...Watykanu!  rozwiń