Odnowiono zabytkowe malowidła

We wtorek zakończono renowację XVIII-wiecznych polichromii w krużgankach barokowego Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - poinformowały warmińsko-mazurskie służby ochrony zabytków. Większość prac konserwatorskich sfinansowano ze środków unijnych.
Odnowiono zabytkowe malowidła
Pracom konserwatorskim poddano malowidła południowego skrzydła otaczających kościół krużganków, wzniesionych w latach 1708-1711. Niektóre z polichromii przypisuje się Maciejowi Meyerowi, malarzowi warmińskiemu, który był autorem fresków w św. Lipce oraz malowideł w katedrach we Fromborku i Gnieźnie.

Według Bartłomieja Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie warta podkreślenia jest bardzo wysoka jakość prac konserwatorskich. Przed renowacją malowideł starannie osuszono zawilgocone mury krużganków.

Renowacja obiektu należącego do Zgromadzenia Księży Marianów kosztowała blisko 800 tys. zł. Większość kosztów projektu pokryto ze środków unijnych, uzyskanych dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu w Olsztynie.

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym jest uznawane za jedno z piękniejszych miejsc na Warmii. Budowę kompleksu budynków sakralnych rozpoczęto w podzięce dla Opatrzności Bożej za podpisanie rozejmu ze Szwecją w 1635 r. i odzyskanie przez Polskę ziem w Prusach. W latach 1953-54 tamtejszy klasztor był miejscem internowania Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

we wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek. na wszystko przyjdzie czas i pora

Czika, 2011-10-26 10:26:11 odpowiedz

Ozdoby KWIATOWE są najlepsze!- Chyba,że się mylę?

kaptur, 2011-10-26 10:15:56 odpowiedz

Na malowidłach,oprócz świętych jest też rycerz konny !

HERB, 2011-10-26 09:59:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE