PARTNER PORTALU
  • BGK

Około 3 mln euro na tereny przygraniczne

  • PAP    23 kwietnia 2013 - 09:38
Około 3 mln euro na tereny przygraniczne

Ok. 3 mln euro dofinansowania z UE mogą otrzymać m.in. samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie czy instytucje badawcze z terenów przygranicznych Litwy i Polski na projekty transgraniczne.
Nabór wniosków potrwa do 20 maja. Pieniądze pochodzą z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska na lata 2007-2013.

Jak poinformował Radosław Kapela z sekretariatu technicznego programu, jest to najprawdopodobniej ostatni nabór na tego typu projekty w tej perspektywie finansowej. Dodał, że środki przeznaczone na ten konkurs mogą wzrosnąć, o ile znajdą się oszczędności z poprzednich naborów.

Konkurs swoim obszarem obejmuje tereny przygraniczne: w Polsce - województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, na Litwie - okręgi: olicki, mariampolski, wileński, kowieński i tauroski. Skierowany jest m.in. do władz krajowych, regionalnych i lokalnych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, instytucji badawczych i szkoleniowych, szkół czy uniwersytetów.

Jak zaznaczono w ogłoszeniu o naborze wniosków, w projekcie musi uczestniczyć przynajmniej jeden partner z każdego kraju.

Wnioski dotyczyć mogą m.in. inwestycji związanych z transportem transgranicznym, przejściami granicznymi, energetyką czy infrastrukturą, innowacjami czy nowymi technologiami. Dofinansowanie otrzymają też ciekawe projekty wpływające na rozwój turystyki transgranicznej czy na zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Kapela powiedział, że szczególnie pożądane są projekty dotyczące połączenia miejscowości w danym kraju nowymi środkami transportu publicznego, sieciami energetycznymi czy komunikacyjnymi. Wnioski dotyczyć mogą np. tworzenia nowych ścieżek rowerowych, tras transportu publicznego, jak trasy autobusowe, czy budowy linii energetycznych, jak trakcje elektryczne.

Minimalna kwota dofinansowania projektu to 100 tys. euro, a maksymalna - 1 mln euro. Stanowi to 85 proc. całej wartości projektu.

Całkowity budżet Programu Litwa-Polska wynosi ponad 71,6 mln euro. Pieniądze przeznaczone są na dofinansowanie tzw. projektów regularnych, czyli projektów wybieranych w otwartych naborach, projektów strategicznych oraz na fundusz małych projektów.

Kapela poinformował, że najwięcej pieniędzy przeznaczonych jest na projekty regularne. Dotychczas, w latach 2007-2013 zakontraktowano 51 takich projektów, wybranych w ramach otwartych naborów. Łączna zakontraktowana kwota dofinansowania, wynosi blisko 54 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.