PARTNER PORTALU
  • BGK

Olbrycht zajmie się funduszami europejskimi

  • AT/mat. pras.    6 października 2011 - 17:55
Olbrycht zajmie się funduszami europejskimi

Jan Olbrycht zajmie się z ramienia Parlamentu Europejskiego kształtem funduszy europejskich na kolejne lata.
Podczas odbywającej się w tym tygodniu Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim, Jan Olbrycht został nominowany sprawozdawcą dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Parlament zaczął tym samym prace nad pakietem legislacyjnym rozporządzeń dotyczących polityki spójności na lata 2014-2020.

Pakiet ten zaprezentowany został dzisiaj przez Komisję Europejską i zawiera propozycje Komisji co do kształtu funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności dla kolejnego wieloletniego budżetu UE. Składa się on z sześciu projektów aktów prawnych:

- rozporządzenia ogólnego dotyczącego wspólnych reguł dla funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności oraz funduszy dotyczących wsparcia dla rolnictwa i rybołówstwa,
- rozporządzenia o Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego,
- rozporządzenia o Europejskim Funduszu Społecznym,
- rozporządzenia o Funduszu Spójności,
- rozporządzenia o Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz
- rozporządzenia o Europejskim Ugrupowaniu Współpracy Terytorialnej.

Rozporządzenia te ustanowią reguły dla wydatkowania środków finansowych przyznawanych państwom członkowskim w ramach europejskiej polityki spójności. Jan Olbrycht pracować będzie nad kształtem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - największego z funduszy, który wspiera wyrównywanie różnic rozwojowych pomiędzy regionami Unii.

- Bardzo cieszy mnie, że juz po raz kolejny będę mógł tak aktywnie uczestniczyć w pracach Parlamentu nad tymi ważnymi ustaleniami. Dla Polski, która jest największym beneficjentem polityki spójności, zasady wydatkowania unijnych pieniędzy są sprawą kluczową. Parlament Europejski, który po przedstawieniu propozycji przez Komisję współdecydować będzie wraz z Radą o ostatecznym kształcie tych przepisów, odegra ogromną rolę w ustaleniu tych zasad - komentował Jan Olbrycht.

Na lata 2007-2013 Polska otrzymała z Brukseli w ramach polityki spójności 67 mld euro - środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanową około połowę z tej kwoty. W ramach poprzedniego pakietu legislacyjnego Jan Olbrycht był sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego do rozporządzenia o Europejskim Ugrupowaniu Współpracy Terytorialnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.