PARTNER PORTALU
  • BGK

Olkusz walczy z kopciuchami. Dostał ponad 600 tys. zł dotacji Z RPO

  • KDS    2 lutego 2018 - 15:38
Olkusz walczy z kopciuchami. Dostał ponad 600 tys. zł dotacji Z RPO
Pieniądze pozwolą na wymianę 66 kopciuchów (fot.PTWP/Katarzyna Domagała-Szymonek)

Mieszkańcy gminy Olkusz będą mogli starać się o wsparcie finansowe na wymianę nieekologicznych pieców. Gmina na ten cel otrzymała blisko 617 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
  • Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce, który rozpoczął walkę ze smogiem, m.in. poprzez przyjęcie uchwał antysmogowych. 
  • Olkusz to kolejna gmina, która otrzymała wsparcie z urzędu marszałkowskiego. 
  • Trafi do nich blisko 617 tys. zł. Ta kwota pokryje 96 proc. całkowitego kosztuj projektu.

Dzięki przekazanej dotacji na terenie gminy Olkusz uda się wymienić 66 nieekologicznych kotłów. Ponadto zmodernizowane zostaną wewnętrzne instalacje w budynkach, do których już wkrótce trafią nowe urządzenia. Dzięki temu mieszkańcy, którzy zdecydowali się na wymianę swojego pieca, już niebawem będą mogli ogrzewać swój dom nie tylko taniej, ale też bardziej ekologicznie.

Instalowane w ramach projektu piece będą emitowały dużo mniej szkodliwych substancji w porównaniu ze starymi. Według szacunków emisja CO2 zmniejszy się o 33 proc., pyłu PM10 aż o 96 proc., a pyłu PM2,5 – o 91 proc..

Czytaj więcej: Wołomin. Ponad 5,2 mln zł unijnego wsparcia na skanalizowanie miasta

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 641 tys. złotych. Oznacza to, że przekazane fundusze unijne pokryją ponad 96 proc. wszystkich kosztów. Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania burmistrzowi Olkusza przekazał Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. 

- Małopolska jako pierwszy region w Polsce rozpoczęła walkę ze smogiem wprowadzając uchwały antysmogowe. W ślad za rozwiązaniami prawnymi podjęliśmy też konkretne działania, które poprawią jakość powietrza w naszym województwie. Sprawią, że za kilka lat w Małopolsce będzie oddychać się po prostu lepiej. W tej perspektywie finansowej, czyli do 2020 roku ogólnie na politykę energetyczną mamy aż 420 mln euro. Cieszę się, że dzisiaj część z tych pieniędzy trafiła do Olkusza – podkreśla Grzegorz Lipiec.

Przypomnijmy, że nie tylko gmina Olkusz wymienia stare piece. W sumie w całym województwie - dzięki dotacjom o łącznej wartości 295 mln zł z RPO WM 2014-2020 - zniknie ponad 26,5 tys. nieekologicznych urządzeń. Zostaną zastąpione spełniającymi najwyższe normy kotłami na gaz, biomasę i paliwa stałe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.