PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn buduje park technologiczny za 71 mln

  • PAP    23 maja 2012 - 15:06
Olsztyn buduje park technologiczny za 71 mln

71 mln zł będzie kosztować budowa i uruchomienie parku naukowo-technologicznego w Olsztynie. Dzięki inwestycji firmy, które wykorzystują nowoczesne technologie, mają zyskać warunki sprzyjające podejmowaniu działalności gospodarczej.
Dofinansowanie inwestycji z unijnego Programu Rozwój Polski Wschodniej wynosi 58 mln zł. W środę wmurowano akt erekcyjny pod budowę parku, która zakończy się w grudniu 2013 r.

Jak powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, celem przedsięwzięcia jest stworzenie firmom dogodnych warunków do inwestowania, by wyniki badań naukowych przekształcać w innowacje technologiczne.

Inwestycja obejmuje budowę sześciu nowoczesnych budynków biurowych i laboratoryjnych wraz z niezbędną infrastrukturą. Przedsiębiorcy będą mogli wydzierżawić 100 lokali biurowych albo laboratoryjnych, skorzystać z usług doradczych, uzyskać wsparcie finansowe, w tym z funduszy unijnych. Będą mogli także wynająć sale konferencyjne, wystawiennicze i promocyjne. Park zapewni im sieć internetową i telekomunikacyjną oraz promocję.

W parku będzie inkubator przedsiębiorczości dla firm rozpoczynających działalność, które dostaną preferencyjne warunki dzierżawy pomieszczeń i korzystania z usług doradczych.

W powstających laboratoriach parku mieścić się będzie centrum satelitarnego pozycjonowania i nawigacji, z pomocy którego będą mogły korzystać firmy geodezyjne, transportowe czy użyteczności publicznej z Warmii i Mazur.

Powstanie także centrum propagacji fal radiowych w jonosferze. Zgromadzone tam informacje posłużą do prowadzenia serwisu pogody kosmicznej, który będzie dostarczał ostrzeżeń dotyczących zaburzeń w radiokomunikacji oraz w nawigacji i pozycjonowaniu satelitarnym (GPS) na Warmii i Mazurach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.