PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyńskie RCI za 40 mln zł

  • PAP    27 września 2011 - 18:17
Olsztyńskie RCI za 40 mln zł

40 mln zł kosztowała budowa Regionalnego Centrum Informatycznego (RCI) w Olsztynie. Centrum działające na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zainaugurowało we wtorek działalność.
Placówka powstała w ramach Projektu Techno "Udoskonalenie infrastruktury i wyposażenia laboratoryjnego nauk technicznych i informatycznych", finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

W budynku znajdzie swoją siedzibę jednostka ogólnouczelniana - Regionalne Centrum Informatyczne oraz Wydział Matematyki i Informatyki, Akademicki Ośrodek Obliczeniowy, Ośrodek Zarządzania i Eksploatacji Sieci Komputerowej OLMAN. Jak podała uczelnia, powierzchnia użytkowa centrum to 8 tys. m kw., a wartość wyposażenia obiektu wynosi 10 mln zł.

W budynku może się kształcić jednocześnie 1,2 tys. osób. Placówka jest wyposażona w 290 komputerów klasy PC w 12 pracowniach komputerowych.

Studenci mają dostęp do internetu poprzez bezprzewodowe system łączności WiFi, który tworzy 25 anten. W budynku przebiega 10 km kabli sieci strukturalnej (komputerowych), mieści się 60 nowych serwerów, a na dwóch macierzach dyskowych mieści się 60 TB (terabajtów).

Do najciekawszych pracowni należy pracownia robotyki inteligentnej, w której studenci będą się uczyć, jak programować roboty. Sala wyposażona jest w 6 robotów najnowszej generacji. Każdy z nich kosztuje 65 tys. zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.