PARTNER PORTALU
  • BGK

Opieszali urzędnicy blokują rozwój wsi

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 lutego 2011 - 06:40
Opieszali urzędnicy blokują rozwój wsi

Urzędnicy Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa niewiele robią, żeby sprawnie wydać 4 mld zł na tworzenie firm na wsi. Za te pieniądze mogłoby powstać 40 tys. nowych miejsc pracy.
Z 10 tys. wniosków od przedsiębiorców, które przyjęto do oceny w 2010 r., agencja rozpatrzyła pozytywnie zaledwie 190. Podania zalegają w szufladach. Urzędnicy mnożą absurdalne wymogi, nie wywiązują się ze zobowiązań i opóźniają podejmowanie decyzji. Zniechęceni inwestorzy mówią, że agencja nie radzi sobie z obsługą programu. Rezygnują przedsięwzięć i nie tworzą nowych miejsc pracy na wsi – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Na tworzenie nowych małych firm na wsi oraz rozwój istniejących Polska otrzymała z UE ponad 4 mld zł. Z tej kwoty agencja rozdysponowała jedynie 327 mln zł. W ubiegłorocznym naborze do ARiMR wpłynęło ponad 10,5 tys. wniosków. Agencja do końca 2010 r. rozpatrzyła zaledwie 190.

Eksperci ostrzegają, że jeśli Polska nie przyspieszy tempa wydawania tych pieniędzy, większość przepadnie. Czasu jest coraz mniej, bo do 30 czerwca 2015 r. ARiMR musi rozdysponować całą kwotę, a inwestorzy rozliczyć się z otrzymanych pieniędzy.

Wnioski przyszłych przedsiębiorców są bardziej skomplikowane niż w wypadku innych programów obsługiwanych przez ARiMR. Trudniej je przygotować, ale również oceniać. Urzędnicy sobie z tym nie radzą, wiec obsługują w pierwszej kolejności inne działania, przy których jest mniej pracy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-02-15 09:03:45

    W ten sposob urzednicy utrzymuja przy zyciu wierny elektorat PiS-u. To ludzie biedni, ciemni, zdesperowani i bez jakichkolwiek szans na przyszlosc. Ci, co mogli, juz wyjechali, pozostali ludzie starsi i wykluczeni. Taka jest Polska 21 wieku. To nasze zasoby przyszlych kryminalistow i ludzi bez ...zasad moralnych, ktorych juz coraz wiecej w naszej polityce.  rozwiń