PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole. Kilkaset start-upów w konkursie o dofinansowanie

  • pt/pap    21 października 2016 - 17:13
Opole. Kilkaset start-upów w konkursie o dofinansowanie
Opolski samorząd akcentuje, że dzięki współpracy z partnerami konkursu "Opolszczyzna uzyskała bezpośredni dostęp do najnowszej wiedzy, specjalistów, rozwiązań IT oraz finansowania dla innowacyjnych pomysłów". (fot.pixabay)

• Ponad 600 projektów zgłoszono do konkursu na najbardziej innowacyjne i najlepiej biznesowo rokujące start-upy.
• W finale w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu prezentowało się ośmioro finalistów. Zwycięzca ma dostać dofinansowanie.
Konkurs "Start Start-Up" zorganizowano z inicjatywy Parku Naukowo-Technologicznego (PNT) w Opolu w partnerstwie z Venture Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym, działającym w ramach Trigon Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oraz spółką Controlling-Online. Jego założeniem jest przygotowanie innowacyjnych pomysłów biznesowych do szybkiego rozwoju.

Nabór uczestników odbył się na początku tego roku. Pierwszy etap polegał na przekształceniu pomysłów - przy wsparciu ekspertów - we wstępny projekt modelu biznesowego. Drugi m.in. na przygotowaniu planu rozwoju pomysłu i jego budżetu inwestycyjnego. W trzecim, finałowym etapie, który odbył się w piątek, najlepsze pomysły biznesowe były prezentowane komisji konkursowej.

Zgodnie z regulaminem nagrodą główną ma być spółka celowa utworzona dla potrzeb ewentualnej przyszłej inwestycji kapitałowej funduszu.

Podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele miasta i partnerów konkursu podsumowali dotychczasowy przebieg przedsięwzięcia. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski akcentował, że miasto "konsekwentnie stawia na innowacje i inwestuje w młodych ludzi z dobrymi pomysłami". Prezes PNT w Opolu Jarosław Mamala mówił, że cała ósemka finalistów jest zwycięska - wszyscy uzyskają wsparcie firm Controlling-Online, Trigon oraz Parku.

"Przekrój pomysłów, przekrój ludzi startujących w tym konkursie jest bardzo duży. Cieszy, że są to zarówno osoby młode, jak i z tytułem doktora. Są to pomysły, z których niektóre są już poparte zgłoszeniami patentowymi, ale są też pomysły obecnie procedowane w Parku do złożenia do ochrony patentowej" - wskazał Mamala.

Ludwik Majewski z Trigonu akcentował, że do Opola ściągnęły ten fundusz atmosfera tworzona przez samorząd oraz potencjał przedsiębiorców.

"W naszej filozofii biznesowej kładziemy bardzo duży nacisk na rozwój projektów w tzw. fazie akceleracyjnej. Wykorzystujemy potencjał ludzi, patrzymy na biznes, na samym końcu pojawia się oczywiście efekt merkantylny - chcemy, aby każdy z pomysłów, który tutaj +wyinkubuje+ się, był sprzedawalny, żeby to był dobry biznes" - wyjaśnił Majewski.

"Decyzja, którą podejmiemy po dzisiejszym dniu, sprowadzi się do tego, że zaproponujemy pewien program, pewną umowę inwestycyjną; będziemy chcieli, żeby ten biznes się jak najlepiej rozwijał. Zakładamy, że jak największa liczba tych dzisiejszych pomysłów będzie objęta tym programem, lecz cóż - wygra najlepszy" - zastrzegł przedstawiciel Trigona.

Bartłomiej Śliwiński z Controlling-Online, który pracował przez ostatnie pół roku z uczestnikami konkursu - także pod kątem zasad stosowanych przez fundusze inwestycyjne - ocenił, że fakt wytrwania przez nich przez ten okres rozwoju projektów jest oznaką ich cierpliwości i dążenia do celu.

"Nasze wieloletnie doświadczenie i kilkaset projektów, które nadzorowaliśmy przy ich rozwoju, pokazują, że ci przedsiębiorcy (…) już są na dobrej drodze, żeby założyć własną sensowną firmę i budować klimat przedsiębiorczości: jakby zarażać tą wiedzą, którą pozyskali w trakcie spotkań z nami" - zdiagnozował Śliwiński.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-11-23 01:03:24

    Dotacje z RPO Opolskie: zajrzyj na stronę Artmetic!