PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolska wieś dostała 370 mln zł w ramach PROW

  • PAP    10 czerwca 2015 - 18:18
Opolska wieś dostała 370 mln zł w ramach PROW

Woj. opolskie w ramach PROW na lata 2014-2020 będzie mieć kwotę ponad 50 mln euro (fot. pixabay)

Za pieniądze z puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) w województwie opolskim budowano kanalizację, sieci wodociągowe, oczyszczalnie ścieków czy place zabaw.
Tak wynika z podsumowania realizacji programów unijnych na rozwój obszarów wiejskich w minionych latach, które przedstawiono w środę (10 czerwca) podczas konferencji zorganizowanej w Prószkowie k. Opola.

Pieniądze z PROW dobrze wykorzystane

Odpowiedzialny m.in. za rolnictwo wicemarszałek woj. opolskiego Antoni Konopka podał, że za pieniądze, którymi dysponował w ramach PROW samorząd woj. opolskiego w minionej unijnej perspektywie finansowej, wykonano ponad 350 km kanalizacji sanitarnej i systemów odprowadzania ścieków, ponad 96 km sieci wodociągów, trzy duże oczyszczalnie ścieków i ponad 490 oczyszczalni przydomowych, a także np. osiem targowisk czy 167 świetlic wiejskich, z których 12 wybudowano, a 155 wyremontowano. Pieniądze te wykorzystano też na remont 82 kościołów w regionie, zagospodarowanie 82 centrów wsi, przygotowanie 68 obiektów sportowych czy blisko 100 placów zabaw.

Konopka zaznaczył, że w woj. opolskim obszary wiejskie stanowią blisko 95 proc. powierzchni regionu i mieszka na nich prawie połowa mieszkańców Opolszczyzny. "To, co się na nich dzieje jest więc bardzo istotne, bo dotyczy dużego terenu i dużej grupy mieszkańców" - podkreślił. Wicemarszałek powiedział również, że "mocnym sojusznikiem" samorządu województwa w dysponowaniu pieniędzy z PROW były Lokalne Grupy Działania i Lokalna Grupa Rybacka.

Wokół PROW zbudowany został kapitał społeczny

Zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bartosz Szymański podkreślał, że działania samorządowe dotyczące PROW to "sukces mijającej perspektywy". "Jak patrzymy na statystykę w skali kraju, to te pieniądze, które zostały przeznaczone na wieś polską w każdym z 16 regionów, zostały wykorzystane" - mówił. Dodał też, że realizowane w ramach PROW projekty często nie były dużymi, wielomilionowymi. "(...) Ale one naprawdę zmieniały te miejscowości" - zaznaczał.

Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła w rozmowie z mediami zaznaczył, że przy podsumowaniach, jakich dokonano w środę, przytaczane były głównie "rzeczy policzalne", np. kilometry wybudowanych wodociągów. "To wszystko jest oczywiście ważne. Ale równie ważne - jeśli nie ważniejsze - jest to, że wokół PROW zbudowany został kapitał społeczny" - mówił Buła. I dodał: "To jest zadanie na przyszłość, by podtrzymać ten efekt społeczny".

Wykorzystano mniej niż planowano

Buła pytany o to, dlaczego w woj. opolskim wykorzystano tylko połowę z zaplanowanej pierwotnie w PROW puli pieniędzy na rozwój przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy, wskazał na dość skomplikowane procedury. "Będziemy się starali w kolejnych latach maksymalnie to upraszczać" - zapewnił.

Konopka zaznaczył, że środowe podsumowania dotyczyły tylko pieniędzy z PROW w zakresie, jakim zajmował się samorząd woj. opolskiego. "Ale na obszary wiejskie w ostatnich latach trafiały także pieniądze z PROW realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego czy z funduszu sołeckiego" - mówił.

Wicedyrektor opolskiego oddziału ARiMR Marek Wróbel podał, że pomoc wypłacona w ramach PROW w latach 2007-2013 w regionie sięgnęła kwoty ponad 1,5 mld zł, a ogólna ilość wydatkowanych środków w woj. opolskim od 2004 r. przez opolski oddział ARiMR to blisko 6,5 mld zł. Unijne pieniądze dostępne przez ARiMR wykorzystywane były m.in. na modernizację gospodarstw rolnych czy np. na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, co przyczyniło się do utworzenia w ramach tego działania ok. tysiąca miejsc pracy.

Woj. opolskie w ramach PROW na lata 2014-2020 będzie mieć kwotę ponad 50 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2015-07-15 18:49:41

    Pomoc w pozyskaniu dotacji z PROW: artmetic.plNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: