PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolski ZPORR – czas nauki

  • BEZ    17 grudnia 2009 - 10:00

Po raz ostatni odbyło się posiedzenie Opolskiego Komitetu Monitorującego Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego.
Nasz kraj otrzymał w ramach tego programu 12,8 mld euro, opolskie 2,7 proc. wartości programu. Realizowane były trzy priorytety. W pierwszym poświęconym infrastrukturze zrealizowano 53 projekty na kwotę 190,6 mln złotych. Średnia wartość projektu, to 3,6 mln złotych. W drugim priorytecie – przeznaczonym na wzmocnienie rozwoju kapitału ludzkiego zrealizowano 189 projektów na kwotę 50 mln złotych, a w priorytecie III dotyczącym rozwoju lokalnego - 184 projekty o wartości 86,2 mln złotych.

Choć ZPORR planowany był na lata 2004-2006, to w rzeczywistości jeszcze w tym roku podpisywane były ostatnie umowy. Dodatkowe fundusze pochodziły z wahnięć walutowych, oszczędności oraz kwot niewykorzystanych przez niektóre regiony. Opolszczyźnie udało się pozyskać w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego dodatkowe fundusze w wysokości 28 mln złotych.
W sumie ze ZPORR zrealizowano 501 projektów o łącznej wartości 332.242 tys. złotych.

Dzięki tym pieniądzom udało się wybudować i zmodernizować m. in. 60 km dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, powstały 152 km sieci wodociągowej, dwie oczyszczalnie ścieków, 4 stacje uzdatniania wody.
Najbardziej na funduszach ZPORR-owskich skorzystał samorząd województwa, który pozyskał ich 31 proc, 28 proc. gminy, a 17 proc. powiaty, pozostałe pieniądze zasiliły sektor zdrowia oraz edukacji.

Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego, przypomniał, iż ZPORR był dla samorządowców nauką korzystania z funduszy europejskich, które wzbogaciły nasz region w wiele cennych inwestycji.
Największym beneficjentem ZPORR okazało się Muzeum Śląska Opolskiego, które na swoją rozbudowę otrzymało ponad 30 mln złotych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.