PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolski ZPORR – czas nauki

  • BEZ    17 grudnia 2009 - 10:00

Po raz ostatni odbyło się posiedzenie Opolskiego Komitetu Monitorującego Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego.
Nasz kraj otrzymał w ramach tego programu 12,8 mld euro, opolskie 2,7 proc. wartości programu. Realizowane były trzy priorytety. W pierwszym poświęconym infrastrukturze zrealizowano 53 projekty na kwotę 190,6 mln złotych. Średnia wartość projektu, to 3,6 mln złotych. W drugim priorytecie – przeznaczonym na wzmocnienie rozwoju kapitału ludzkiego zrealizowano 189 projektów na kwotę 50 mln złotych, a w priorytecie III dotyczącym rozwoju lokalnego - 184 projekty o wartości 86,2 mln złotych.

Choć ZPORR planowany był na lata 2004-2006, to w rzeczywistości jeszcze w tym roku podpisywane były ostatnie umowy. Dodatkowe fundusze pochodziły z wahnięć walutowych, oszczędności oraz kwot niewykorzystanych przez niektóre regiony. Opolszczyźnie udało się pozyskać w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego dodatkowe fundusze w wysokości 28 mln złotych.
W sumie ze ZPORR zrealizowano 501 projektów o łącznej wartości 332.242 tys. złotych.

Dzięki tym pieniądzom udało się wybudować i zmodernizować m. in. 60 km dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, powstały 152 km sieci wodociągowej, dwie oczyszczalnie ścieków, 4 stacje uzdatniania wody.
Najbardziej na funduszach ZPORR-owskich skorzystał samorząd województwa, który pozyskał ich 31 proc, 28 proc. gminy, a 17 proc. powiaty, pozostałe pieniądze zasiliły sektor zdrowia oraz edukacji.

Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego, przypomniał, iż ZPORR był dla samorządowców nauką korzystania z funduszy europejskich, które wzbogaciły nasz region w wiele cennych inwestycji.
Największym beneficjentem ZPORR okazało się Muzeum Śląska Opolskiego, które na swoją rozbudowę otrzymało ponad 30 mln złotych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.