PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: 42 mln złotych na ochronę dziedzictwa kulturowego

  • PAP/JS    8 czerwca 2017 - 18:54
Opolskie: 42 mln złotych na ochronę dziedzictwa kulturowego
Renowację przejdzie m.in. zamek w Głogówku (fot. youtube.com)

Renowacja wnętrz katedry w Opolu, zamku w Głogówku oraz kompleksu zamkowego w Kędzierzynie-Koźlu, a także remont pasieki zarodowej w Maciejowie znalazły się wśród 13 projektów, które otrzymają w sumie 42 mln 400 tys. zł dofinansowania od samorządu województwa opolskiego.
Zarząd Województwa Opolskiego zatwierdził listę projektów, które otrzymają dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach działania "Dziedzictwo kulturowe i kultura".

W trakcie naboru zakwalifikowano aż 35 projektów, jednak ich wartość przekroczyła kwotę, jaką samorząd województwa mógł wydać na ten cel. Ostatecznie wybrano 13 projektów. Wśród nich znalazła się renowacja wnętrz katedry w Opolu, przebudowa placów w Opolu, renowacja zamku w Głogówku i kompleksu zamkowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Marszałek województwa Andrzej Buła podkreśla, że wybór był bardzo trudny, jednak jest przekonany, że dzięki wsparciu wiele wartościowych miejsc w regionie odzyska dawny blask, a jednocześnie wzrośnie atrakcyjność turystyczna regionu.

Najwięcej, bo po blisko 4 mln złotych, otrzymają takie projekty jak renowacja wnętrza katedry w Opolu, stworzenie ścieżki edukacyjnej po zabytkowych obiektach Wodociągów i Kanalizacji i rewitalizacja zamku w Głogówku.

Uznanie komisji zdobył także projekt obejmujący prace konserwatorskie na terenie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (ponad 3 mln zł), oraz projekty obejmujące promocję i rozwój dziedzictwa kulturowego i historycznego na terenie gminy Pokój (3,2 mln zł), powiatu namysłowskiego (3,3 mln zł) i gminy Popielów (3,5 mln złotych). Ponad 1,2 mln złotych otrzyma firma, która podjęła się remontu pasieki zarodowej w Maciejowie w celu zachowania dziedzictwa badacza pszczół, ks. dr. Jana Dzierżona.

"Nasz region jest niezwykle bogaty w miejsca ważne ze względu na ich wartość kulturową, historyczną czy krajobrazową. Cieszę się, że choćby w ten sposób, nasz samorząd ma swój wkład do ich ochrony, dając szansę by mogły się nimi zachwycać także przyszłe pokolenia" - powiedział marszałek Buła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.