PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie daje 95 mln zł innowacyjnym firmom

  • PAP/JL    11 kwietnia 2016 - 09:26
Opolskie daje 95 mln zł innowacyjnym firmom
Woj. opolskie w latach 2014-2020 na innowacje w przedsiębiorstwach przeznaczy 61,4 mln euro. Fot. Pixabay.com

95 mln zł – nabór na taką pulę pieniędzy dla firm, które chcą wprowadzać innowacje, ogłasza Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.
Pieniądze te można pozyskać na projekty dotyczące m.in. budowy, rozbudowy czy zakupu wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego.

Nabór wniosków w ramach działania „Innowacje w przedsiębiorstwach” rusza 11 kwietnia i potrwa do 18 kwietnia. Unijne pieniądze na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem firm, które zechcą pozyskać unijne dofinansowanie z tej puli na zaplecze badawczo-rozwojowe, musi być rozwój ich działalności innowacyjnej.

Dofinansowanie w ramach tego naboru można również otrzymać na finansowanie procesu powstawania innowacji od pomysłu do rynku lub jego wybranych elementów, np.: badań naukowych i przemysłowych; prac rozwojowych, w tym na etap prac demonstracyjnych; linii pilotażowych; działań w zakresie tzw. wczesnej walidacji produktów; zaawansowanych zdolności produkcyjnych czy pierwszej produkcji.

Wnioskodawcy mogą starać się o bezzwrotne dofinansowanie projektów o wartości od 500 tys. zł do 10 mln zł.

O dotacje mogą ubiegać się firmy, w szczególności mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, mające siedzibę w woj. opolskim. Jak zapisano w regulaminie, duże przedsiębiorstwa mogą być wsparte w ramach tego naboru tylko wtedy, gdy zapewnione będzie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane też będą projekty realizowane we współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi czy instytucjami badawczymi.

Jest to jest pierwszy nabór w tej perspektywie unijnej na innowacje w przedsiębiorstwach w woj. opolskim.

W regulaminie dotyczącym naboru podano, że w jego ramach mogą być realizowane jedynie projekty umożliwiające rozwój branż wskazanych jako inteligentne specjalizacje regionalne w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do roku 2020. Znalazły się wśród nich np. chemia, technologie budownictwa i drewna, przemysł maszynowy, metalowy i energetyczny oraz technologie rolno-spożywcze.

Woj. opolskie ma w ramach regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020 blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwach w tym okresie przeznaczonych ma być w sumie 61,4 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Artmetic, 2016-05-03 22:04:13

    RPO Opolskiego, dotacje z RPO dla firm: zajrzyj na stronę Artmetic!