Opolskie daje 95 mln zł innowacyjnym firmom

95 mln zł – nabór na taką pulę pieniędzy dla firm, które chcą wprowadzać innowacje, ogłasza Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.
Opolskie daje 95 mln zł innowacyjnym firmom
Woj. opolskie w latach 2014-2020 na innowacje w przedsiębiorstwach przeznaczy 61,4 mln euro. Fot. Pixabay.com

Pieniądze te można pozyskać na projekty dotyczące m.in. budowy, rozbudowy czy zakupu wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego.

Nabór wniosków w ramach działania „Innowacje w przedsiębiorstwach” rusza 11 kwietnia i potrwa do 18 kwietnia. Unijne pieniądze na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem firm, które zechcą pozyskać unijne dofinansowanie z tej puli na zaplecze badawczo-rozwojowe, musi być rozwój ich działalności innowacyjnej.

Dofinansowanie w ramach tego naboru można również otrzymać na finansowanie procesu powstawania innowacji od pomysłu do rynku lub jego wybranych elementów, np.: badań naukowych i przemysłowych; prac rozwojowych, w tym na etap prac demonstracyjnych; linii pilotażowych; działań w zakresie tzw. wczesnej walidacji produktów; zaawansowanych zdolności produkcyjnych czy pierwszej produkcji.

Wnioskodawcy mogą starać się o bezzwrotne dofinansowanie projektów o wartości od 500 tys. zł do 10 mln zł.

O dotacje mogą ubiegać się firmy, w szczególności mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, mające siedzibę w woj. opolskim. Jak zapisano w regulaminie, duże przedsiębiorstwa mogą być wsparte w ramach tego naboru tylko wtedy, gdy zapewnione będzie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane też będą projekty realizowane we współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi czy instytucjami badawczymi.

Jest to jest pierwszy nabór w tej perspektywie unijnej na innowacje w przedsiębiorstwach w woj. opolskim.

W regulaminie dotyczącym naboru podano, że w jego ramach mogą być realizowane jedynie projekty umożliwiające rozwój branż wskazanych jako inteligentne specjalizacje regionalne w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do roku 2020. Znalazły się wśród nich np. chemia, technologie budownictwa i drewna, przemysł maszynowy, metalowy i energetyczny oraz technologie rolno-spożywcze.

Woj. opolskie ma w ramach regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020 blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwach w tym okresie przeznaczonych ma być w sumie 61,4 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

RPO Opolskiego, dotacje z RPO dla firm: zajrzyj na stronę Artmetic!

Artmetic, 2016-05-03 22:04:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE