PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie dobrze wydaje unijne pieniądze

  • PAP    16 listopada 2012 - 07:32
Opolskie dobrze wydaje unijne pieniądze

Przedstawiciel KE pochwalił woj. opolskie za dobre wydawanie unijnych pieniędzy z RPO – m.in. na tworzenie miejsc pracy czy zakup specjalistycznego sprzętu.
Uznał, że pod tym względem opolskie jest „jednym z najlepszych jeśli nie najlepszym regionem w Polsce". Przedstawiciel Komisji Europejskiej Patrick Amblard rozpoczął w czwartek w Opolu dwudniowe doroczne spotkanie, którego celem jest ocena postępów realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2007-2013.

„Województwo opolskie jest jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym regionem w Polsce, jeśli chodzi o realizację tego programu" - ocenił stopień wykonania RPO na Opolszczyźnie.

Amblard zaznaczył, że nie chodzi tylko o ilość wydanych pieniędzy, ale też o osiągnięte dzięki temu efekty. „Wysłuchałem szczegółowego raportu na temat wydatkowania pieniędzy - np. liczby stworzonych dzięki nim miejsc pracy czy zakupionego sprzętu. To wszystko jest dodatkową wartość RPO" - zaznaczył Amblard.

Przedstawiciel KE spotkał się z dziennikarzami na Politechnice Opolskiej (PO), gdzie oglądał m.in. wybudowane za 19 mln zł skrzydło budynku Wydziału Budownictwa PO przy ul. Katowickiej. Ponad 56 proc. wartości inwestycji sfinansowano z pieniędzy unijnych. Amblard zobaczył m.in. laboratoria i pracownie. Uznał, że inwestycje wykonane na PO to „doskonały przykład" wykorzystania unijnych funduszy.

„Zakup sprzętu do badań pozwala nie tylko rozwijać się uczelni, ale też tworzyć sieć współpracy z otoczeniem" - stwierdził przedstawiciel KE. - „Podnosi też atrakcyjność uczelni i regionu. Rozmawiałem ze studentami, którzy na studia w Opolu przyjechali z Katowic czy województwa kujawsko-pomorskiego".

Rzecznik PO Teresa Zielińska poinformowała, że w latach 2007-2013 Politechnika Opolska zrealizowała 46 projektów współfinansowanych z funduszy UE za łączną kwotę 126 mln zł.

Na piątek zaplanowano wizyty przedstawiciela KE w dwóch firmach, które zrealizowały programy w ramach projektów unijnych. Violetta Ruszczewska z zespołu prasowego urzędu marszałkowskiego podała, że w ramach RPO na lata 2007-2013 woj. opolskie miało prawie 491,5 mln euro, z czego 64,3 mln euro dostało z tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania za sprawne wydatkowanie unijnych funduszy.

Marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta zapowiedział, że w najbliższym czasie powoła zespół ds. opracowania kolejnego RPO.

„Latem przyszłego roku chcemy ten dokument przedłożyć Ministerstwu Rozwoju Regionalnego, a w trzecim-czwartym kwartale roku 2013 negocjować z Komisją Europejską" - powiedział Sebesta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.