PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie, fundusze unijne 2014-2020: Na co zostaną przeznaczone pieniądze z UE?

  • PAP/AT    17 lutego 2016 - 17:13
Opolskie, fundusze unijne 2014-2020: Na co zostaną przeznaczone pieniądze z UE?
Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła wyjaśniał, że źródeł pozyskiwania wsparcia unijnego w regionie i kraju jest dużo, podobnie jak pieniędzy, po które można sięgać (fot.opolskie.pl)

Opieka żłobkowo-przedszkolna, edukacja, godzenie życia zawodowego i prywatnego czy opieka zdrowotna to m.in. obszary, na które można będzie w woj. opolskim uzyskać wsparcie unijne do 2020 roku. O konkretnych kwotach i naborach poinformował urząd marszałkowski.
Informacje o regionalnych środkach europejskich dostępnych w poszczególnych obszarach do 2020 r. samorząd woj. opolskiego przekazał na konferencji w Prószkowie (opolskie). Jej uczestnikom podano m.in., jakie konkretnie kwoty przeznaczy region na poszczególne obszary i kiedy planowane są nabory. Podano też na co i w jakich instytucjach szukać pieniędzy w ramach krajowej puli środków z UE.

Dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Karina Bedrunka podała, że tylko w roku 2016 mają się odbyć nabory w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) woj. opolskiego na łączną kwotę 1,3 mld zł. Wiele będzie dot. działań wieloletnich, więc szacowana pula środków planowanych do wypłacenia w tym roku z RPO to ok. 550 mln zł. Unijne wsparcie na Opolszczyźnie ma być przeznaczone też na szeroko pojęte kształcenie kadr, aktywizację zawodową, pomoc i integrację społeczną, wsparcie osób starszych, infrastruktury kultury i dziedzictwa kulturowego, rewitalizację, infrastrukturę drogową, kolejową czy obszary wiejskie.

Czytaj też: Województwa zaczynają już dzielić unijnymi pieniędzmi

Dla przykładu: 1,6 mln euro w ramach RPO zarezerwowano na program pomocy stypendialnej dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, który ma służyć wyrównywaniu szans i przewiduje roczne stypendia w wysokości 300 zł miesięcznie. Realizowany będzie też projekt dot. wsparcia szkolnictwa zawodowego w kluczowych dla regionu branżach wart blisko 5,9 mln euro.

W drugim kwartale tego roku mają się odbyć nabory na zakładanie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych. Na ten cel będzie można pozyskać pożyczki w wysokości do 50 tys. zł albo dotacje w kwocie nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Na pożyczki w ramach RPO zarezerwowano ponad 2,3 mln euro; a na dotacje do 2020 roku prawie 16,8 mln euro.

Pieniądze unijne do 2020 r. mają być też wykorzystane m.in. na rozwój społecznych usług opiekuńczych nad osobami niesamodzielnymi i poprawę dostępu do tzw. mieszkań wspomaganych (19,5 mln euro); rozwój infrastruktury usług społecznych, np. na wyposażenie dziennych czy całodobowych placówek opieki (ponad 18,7 mln euro); profilaktykę wczesnego wykrywania nowotworów - raka szyjki macicy, jelita grubego czy raka piersi (ponad 6,1 mln euro) albo usługi zdrowotne ułatwiające powrót do pracy, np. rehabilitację (blisko 2,2 mln euro). Będą też pieniądze na opiekę medyczną nad matką i dzieckiem, np. wykrywanie wad rozwojowych, badania prenatalne czy szczepienia (14 mln euro). Jak podała Bedrunka w ich ramach ma być np. zaszczepionych przeciw pneumokokom 26,1 tys. dzieci.

Założono, że dzięki realizacji działań dofinansowanych z RPO woj. opolskiego w latach 2014-2020 ok. 350 tys. osób skorzysta z ulepszonych usług zdrowotnych; ponad 36 tys. uczniów ma zostać wspartych w ramach rozwijania poziomu edukacji. Wsparcie ma też otrzymać 25 tys. bezrobotnych i 1,2 tys. przedsiębiorstw. Zostanie również przygotowanych 500 ha terenów inwestycyjnych; przebudowanych lub zmodernizowanych ok. 100 km dróg i powstanie 200 km ścieżek rowerowych.

Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła wyjaśniał, że źródeł pozyskiwania wsparcia unijnego w regionie i kraju jest dużo, podobnie jak pieniędzy, po które można sięgać. "Chcieliśmy przygotować przejrzysty materiał dla tych, którzy zechcą po te pieniądze sięgać" - wyjaśnił pytany o cel środowej konferencji.

Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala uznał, że środowe spotkanie w Prószkowie było potrzebne m.in. dlatego, że podano na nim terminy naborów w poszczególnych obszarach, co pozwoli samorządom planować działania i kwestie finansowe. Podkreślił, że w obecnej perspektywie finansowej UE ważne jest, by samorządy w większym stopniu nauczyły się współpracować, tak by np. sąsiednie gminy nie powielały pewnych inwestycji. Dodał, że w jego gminie dzięki unijnym pieniądzom chciałby w kolejnych latach m.in. poprawić poziom i dostępność do usług zdrowotnych czy opieki nad osobami starszymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.