PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Nowe rozlokowanie funduszy na zakładanie i rozwój firm

  • PAP    8 kwietnia 2016 - 20:27
Opolskie: Nowe rozlokowanie funduszy na zakładanie i rozwój firm
Pieniądze przyznane poszczególnym LGD przez specjalną, powołaną przy urzędzie marszałkowskim komisję, przeznaczone mają być na realizację tworzonych wcześniej przez Grupy tzw. lokalnych strategii rozwoju. (fot.:pixabay.com)

24,8 mln euro podzielono na 10 Lokalnych Grup Działania działających w woj. opolskim. Pieniądze te będą przeznaczone m.in. na zakładanie i rozwój firm, niekomercyjną infrastrukturę turystyczną czy finansowanie projektów dot. zachowania dziedzictwa lokalnego.
Poza tym dodatkowe 3 mln euro przyznano Lokalnej Grupie Rybackiej (LGR) Opolszczyzna. Takie informacje przekazała w piątek rzeczniczka prasowa marszałka woj. opolskiego Violetta Ruszczewska.

LGD to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego na obszarach wiejskich, w którym uczestniczą zarówno przedsiębiorcy, jak i np. stowarzyszenia czy samorządy. Korzystają one z pieniędzy unijnych dostępnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Z kolei LGR Opolszczyzna ma otrzymać pulę środków w ramach unijnego programu Rybactwo i Morze.

Pieniądze przyznane poszczególnym LGD przez specjalną, powołaną przy urzędzie marszałkowskim komisję, przeznaczone mają być na realizację tworzonych wcześniej przez Grupy tzw. lokalnych strategii rozwoju. Jak tłumaczył we wcześniejszych rozmowach z PAP wicemarszałek woj. opolskiego Antoni Konopka środki te mogą być wydawane np. na wsparcie zakładania działalności gospodarczej, rozwoju przedsiębiorstw, niekomercyjną infrastrukturę turystyczną czy finansowanie projektów dotyczących zachowania dziedzictwa lokalnego. Wicemarszałek zaznaczał, że na wsparcie przedsiębiorczości będzie musiała być przeznaczana co najmniej połowa pieniędzy.

W sumie dla wszystkich LGD w woj. opolskim do podziału było ponad 24,8 mln euro. To mniej, niż chciały LGD, które zawnioskowały łącznie o ponad 26,7 mln euro. Cztery z nich, te które złożyły najlepiej ocenione wnioski, dostały pełne wnioskowane kwoty. Są to Nyskie Księstwo Jezior i Gór, Stowarzyszenie Brzesko-Oławska Wieś Historyczna, Stowarzyszenie LGD Dolina Stobrawy oraz Stowarzyszenie LGD Kraina Dinozaurów. Pozostałe LGD dostaną nieco mniej, niż chciały. Generalnie przyznane dla Grup w Opolskim kwoty to od nieco ponad 1,5 mln euro do ponad 3,1 mln euro.

"Umowy ramowe z Lokalnymi Grupami Działania i Lokalną Grupą Rybacką zostaną podpisane pod koniec kwietnia" - podała Ruszczewska.

Prezes Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy Tomasz Paluch powiedział PAP, że połowa z przyznanych LGD Dolina Stobrawy ponad 2,5 mln euro ma być przeznaczona, zgodnie z wymogami, na rozwój przedsiębiorczości na terenach, które obejmuje Grupa. Np. na rozpoczęcie działalności, rozwój firm czy inkubatory przedsiębiorczości.

Z przyznanych pieniędzy mają być także realizowane projekty społeczne. Środki te będą przeznaczane na granty dla organizacji pozarządowych, np. na organizację warsztatów edukacyjnych, działań aktywizujących czy integrujących mieszkańców oraz na wydarzenia kulturalne. Poza tym będą też mogły być wydawane na realizację małych projektów infrastrukturalnych, takich jak place zabaw, świetlice czy siłownie na świeżym powietrzu.

Na Opolszczyźnie działa obecnie 10 LGD, o dwie mniej, niż w latach ubiegłych. W unijnej perspektywie lat 2014-2020 zatwierdzane na nowo LGD muszą spełniać kilka warunków, m.in. działać na obszarze spójnym terytorialnie, na którym mieszka od 30 do 150 tys. mieszkańców (w minionych latach było to od 10 do 150 tys. mieszkańców).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.