PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie programy na unijny pokaz

  • PAP    9 maja 2012 - 07:15
Opolskie programy na unijny pokaz

Francuska europoseł Elisabeth Morin-Chartier przyjechała na Opolszczyznę, by rozmawiać o dobrych przykładach wykorzystania w województwie opolskim pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2007-2013.
Spotkanie połączone z debatą z opolskimi samorządowcami odbyło się we wtorek w Centrum Konferencyjnym Górażdże. Jak powiedziała europoseł Danuta Jazłowiecka, na której zaproszenie przyjechała do Polski Morin-Chartier, Opolszczyzna jest regionem, który najlepiej wydał w minionych latach unijne pieniądze i zdobył nagrodę z Krajowej Rezerwy Wykonania. "Stąd pomysł, by ściągnąć tu panią Morin-Chartier" - wyjaśniła Jazłowiecka.

"Przyjechałam tu po dobre przykłady, które można wykorzystać na szczeblu europejskim" - potwierdziła Morin-Chartier odpowiedzialna za przygotowanie poprawek do projektu nowego rozporządzenia ws. Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach dobrych przykładów francuska europoseł miała okazję usłyszeć o projekcie "PO KLucz do biznesu" zrealizowanym przez opolski Wojewódzki Urząd Pracy w ramach którego przyznanych zostało w ubiegłych latach 343 dotacje na założenie własnego biznesu. W sumie do początkujących przedsiębiorców trafiło w ramach tego projektu 13,4 mln zł. Ogółem w latach 2007-2013 dzięki unijnym dofinansowaniom 2,6 tys. osób w województwie opolskim założyło firmy.

Wśród prezentowanych francuskiej europoseł opolskich projektów był też projekt "Profesjonalizacja Kadr Opolskiego Biznesu" firmy Atmoterm, który miał na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników; projekt gminy Walce "Przedszkolak z tradycją", którym objęto ok. 200 maluchów i uczono ich przywiązania do tradycji oraz projekt Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym "Bliżej marzeń" dla podopiecznych Fundacji.

Morin-Chartier była pod wrażeniem różnorodności grup wiekowych i społecznych, do których adresowane były opolskie projekty. Jej zdaniem świadczy to o dużej elastyczności korzystających z unijnych dotacji, co będzie przydatne również w nowym okresie programowania, czyli w latach 2014-2020.

Francuska polityk zwróciła też uwagę na duży odsetek kobiet, do których adresowane były unijne programy. "To bardzo dobry kierunek, bo kariery wielu matek zwalniają po urodzeniu dzieci i trzeba im pomagać na nowo odnajdować się na rynku pracy" - mówiła Morin-Chartier.

Jazłowiecka wyraziła z kolei nadzieję, że spotkanie z Morin-Chartier było inspiracją dla samorządowców z Opolszczyzny i zmobilizuje ich do równie aktywnego sięgania po unijne pieniądze w perspektywie 2014-2020, co w latach minionych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.