PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie, RPO 2014-2020: podpisano umowy na innowacje

  • MN    8 września 2016 - 14:20
Opolskie, RPO 2014-2020: podpisano umowy na innowacje
Gospodarzem uroczystości, podczas której podpisano umowy, było Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (fot. UMWO)

• 27 innowacyjnych projektów o wartości 187,3 mln złotych otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
• Decyzję o przyznaniu dofinansowania dla projektów zgłoszonych przez przedsiębiorców podjął zarząd województwa opolskiego.
• Pierwsze cztery firmy podpisały 8 września umowy o wsparciu.
Gospodarzem uroczystości podczas której podpisano umowy było Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Wszystkie przedsiębiorstwa są producentami unikalnych technologii i wyrobów. I składały – o czym informował dyrektor OCRG, Roland Wrzeciono, swoje wnioski o dofinansowanie jako pierwsze.

Całkowita wartość wszystkich przyjętych do dofinansowania projektów, to 187,3 mln złotych. Natomiast wartość dofinansowania wyniesie 87,8 mln złotych.

Marszałek początkowo miał obawy

Obecny na uroczystości marszałek województwa, Andrzej Buła, przypomniał, że kiedy w 2014 roku negocjował z Komisją Europejską opolski RPO, od razu zgodził się z sugestią, by na innowacje w przedsiębiorstwach przeznaczyć około 61,6 mln euro. - Okazało się to jedynym kierunkiem, który przyniesie wartość dodaną. Choć nie ukrywam, że początkowo miałem obawy, czy będą chętni na te fundusze, czy przedsiębiorcy zdobędą się na odwagę, by po nie sięgać. Potem było wiele spotkań, na których wypracowywaliśmy kryteria oceny wniosków. To nie są kryteria urzędników, to są kryteria przedsiębiorców. Dlatego cieszę się, że to, co kładziemy na stole, będzie zagospodarowane z korzyścią dla rozwoju naszych firm – powiedział marszałek.

Marszałek dodatkowo zwrócił się do przedsiębiorców, aby zaprosili do realizacji projektów młodych ludzi.

Umowy podpisały cztery przedsiębiorstwa

Jedną z umów na rozbudowę działu B+R (wartość projektu to 1,9 mln złotych, a dofinansowanie 748,6 tys. zł) podpisał 8 września Michał Biskup, prezes firmy Stegu w Jełowej, która zajmuje się produkcją kamienia dekoracyjnego i oklein ściennych.

Firma ifm ecolink – kolejny beneficjent – produkuje czujniki do automatyki przemysłowej i jako pierwsza złożyła wniosek o dofinansowanie. Chce je przeznaczyć – jak informował Andrzej Durdyń, członek zarządu – na doposażenie swojego centrum badawczo-rozwojowego w Opolu. Wartość projektu, to ponad 5,9 mln złotych, dofinansowanie – 1,7 mln.

Wsparcie działu badawczo-rozwojowego przyświeca również Narzędziowni Bogdan Pszenica, która produkuje formy o ciężarze do 50 ton do odlewania aluminium, magnezu i cynku. Z rozwiązań firmy korzysta m.in. koncern Toyoty. Projekt otrzymał 5 mln złotych dofinansowania, a jego całkowita wartość to 13,5 mln złotych.

Czwarty projekt należy do firmy G&S. Jak mówił jej prezes Henryk Gajda, projekt ma sprawdzić koncepcję zgłoszonego do ochrony patentowej nowego sposobu produkcji rurki z poliamidu i urządzenia do jej wytwarzania. Rurki te służą do budowy przewodów hamulcowych. Pozytywne wyniki testów pozwolą na wdrożenie innowacyjnego w skali świata procesu produkcji przewodów – mają być lżejsze i bardziej wytrzymałe. Wartość projektu, to 9,1 mln złotych, dofinansowanie – 5,8 mln złotych.

Kolejny nabór pod koniec roku

Pierwszy nabór projektów związanych z innowacyjnością ogłoszony został w kwietniu tego roku. Wnioskowana kwota dofinansowania dwukrotnie przekroczyła to, czym dysponowało OCRG. Zgodnie z regulaminem nabór miał być rozstrzygnięty dopiero w listopadzie. Ale na prośbę przedsiębiorców OCRG przyspieszyło procedurę i jego wyniki podało już w sierpniu. Kolejny nabór zaplanowano na grudzień tego roku. Do dyspozycji przedsiębiorców będzie około 40 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Artmetic, 2016-09-18 22:06:25

    Dotacje z RPO Woj. Opolskiego: zajrzyj na stronę Artmetic!