Opolskie, RPO: Ponad 111 mln euro na inwestycje w ochronie zdrowia z Unii Europejskiej

• W woj. opolskim na działania w ochronie zdrowia przeznaczonych jest ponad 111 mln euro z Unii Europejskiej.
• Dotacje będą przeznaczone na poprawę tzw. efektywności energetycznej, infrastrukturę ochrony zdrowia czy profilaktykę wczesnego wykrywania nowotworów.
• Pieniądze mogą pozyskiwać opolskie jednostki ochrony zdrowia.
Opolskie, RPO: Ponad 111 mln euro na inwestycje w ochronie zdrowia z Unii Europejskiej
Opolskie szpitale i jednostki zdrowia - ale też np. organizacje pozarządowe - będą mogły ubiegać się o pieniądze na projekty dot. wydłużania aktywności zawodowej (fot.opolskie.pl)

Informację o możliwych do wykorzystania źródłach unijnego dofinansowania dyrektorom i przedstawicielom opolskich szpitali przekazano w środę na spotkaniu w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Jak tłumaczyła z-ca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Agnieszka Okupniak, np. w ramach działania dot. poprawy efektywności energetycznej jednostki ochrony zdrowia będą mogły zdobyć unijne dofinansowanie m.in. na modernizację budynków służącą oszczędnościom energii - na ich docieplenie, wymianę oświetlenia na energooszczędne czy wymianę systemów grzewczych. Warunkiem wsparcia takiej inwestycji będzie jednak m.in. przeprowadzenie audytu energetycznego.

Czytaj też: RPO 2014-2020: Województwa zaczynają już dzielić unijnymi pieniędzmi

Okupniak zastrzegła też, że w obszarze ochrony zdrowia projekty dot. efektywności energetycznej mogą być dofinansowane tylko w tych jednostkach, które znajdą się w mapach potrzeb zdrowotnych. Na dofinansowanie tego typu inwestycji w RPO jest 17,4 mln euro. Pierwsze nabory mają się odbyć jeszcze w tym roku.

Opolskie szpitale i jednostki zdrowia - ale też np. organizacje pozarządowe - będą mogły ubiegać się o pieniądze na projekty dot. wydłużania aktywności zawodowej. Np. na profilaktykę z zakresu nowotworów - raka szyjki macicy, jelita grubego i piersi (np. działania informacyjno-edukacyjne, badania kolonoskopowe) czy rehabilitację medyczną ułatwiające powrót do pracy (po wypadkach, zabiegach, przebyciu ciężkich chorób). W RPO przeznaczono na te działania 8,4 mln euro, a pierwsze nabory mają być ogłoszone w roku 2016.

fot.opolskie.pl
fot.opolskie.pl

Jednostki ochrony zdrowa będą także mogły uzyskać wsparcie na projekty z zakresu wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych. Np. na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym - nadwadze, otyłości i cukrzycy. W grę wchodzić mogą np. pakiety usług w zakresie prawidłowego żywienia, aktywizacji ruchowej, ale też usług medycznych świadczonych w formie ambulatoryjnej.

W ramach dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych mają też być realizowane działania dot. opieki nad osobami starszymi - np. wsparcie działalności lub tworzenia nowych dziennych domów opieki medycznej czy teleopieki; a także opieki nad matką dzieckiem - np. neonatologicznej, szczepień czy wczesnego wykrywania wad rozwojowych. Pierwsze nabory w tym zakresie mają być ogłoszone także jeszcze w tym roku.

W puli na infrastrukturę ochrony zdrowia będzie 25,4 mln euro. Inwestycje te mają poprawić wydajność usług medycznych w opiece nad seniorami, matką i dzieckiem, leczenia chorób cywilizacyjnych oraz usług medycznych dot. anestezjologii i intensywnej terapii.

Prezes Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Renata Ruman-Dzido powiedziała w rozmowie z PAP, że kierowana przez nią placówka będzie startować w naborach dot. efektywności energetycznej. Zaznaczyła, że w ostatnich latach zrealizowano w niej wiele tego typu inwestycji, co dało "kolosalne oszczędności". Podkreśliła, że działania dot. efektywności energetycznej to nie tylko termomodernizacja, ale też np. wykorzystanie OZE czy oświetlenia energooszczędnego.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

RPO Woj. opolskiego, dotacje i wnioski: zajrzyj na stronę Artmetic!

artmetic ekonsulting, 2016-03-18 00:49:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE