PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie, RPO: Ponad 111 mln euro na inwestycje w ochronie zdrowia z Unii Europejskiej

  • PAP/AT    24 lutego 2016 - 16:14
Opolskie, RPO: Ponad 111 mln euro na inwestycje w ochronie zdrowia z Unii Europejskiej
Opolskie szpitale i jednostki zdrowia - ale też np. organizacje pozarządowe - będą mogły ubiegać się o pieniądze na projekty dot. wydłużania aktywności zawodowej (fot.opolskie.pl)

• W woj. opolskim na działania w ochronie zdrowia przeznaczonych jest ponad 111 mln euro z Unii Europejskiej.
• Dotacje będą przeznaczone na poprawę tzw. efektywności energetycznej, infrastrukturę ochrony zdrowia czy profilaktykę wczesnego wykrywania nowotworów.
• Pieniądze mogą pozyskiwać opolskie jednostki ochrony zdrowia.
Informację o możliwych do wykorzystania źródłach unijnego dofinansowania dyrektorom i przedstawicielom opolskich szpitali przekazano w środę na spotkaniu w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Jak tłumaczyła z-ca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Agnieszka Okupniak, np. w ramach działania dot. poprawy efektywności energetycznej jednostki ochrony zdrowia będą mogły zdobyć unijne dofinansowanie m.in. na modernizację budynków służącą oszczędnościom energii - na ich docieplenie, wymianę oświetlenia na energooszczędne czy wymianę systemów grzewczych. Warunkiem wsparcia takiej inwestycji będzie jednak m.in. przeprowadzenie audytu energetycznego.

Czytaj też: RPO 2014-2020: Województwa zaczynają już dzielić unijnymi pieniędzmi

Okupniak zastrzegła też, że w obszarze ochrony zdrowia projekty dot. efektywności energetycznej mogą być dofinansowane tylko w tych jednostkach, które znajdą się w mapach potrzeb zdrowotnych. Na dofinansowanie tego typu inwestycji w RPO jest 17,4 mln euro. Pierwsze nabory mają się odbyć jeszcze w tym roku.

Opolskie szpitale i jednostki zdrowia - ale też np. organizacje pozarządowe - będą mogły ubiegać się o pieniądze na projekty dot. wydłużania aktywności zawodowej. Np. na profilaktykę z zakresu nowotworów - raka szyjki macicy, jelita grubego i piersi (np. działania informacyjno-edukacyjne, badania kolonoskopowe) czy rehabilitację medyczną ułatwiające powrót do pracy (po wypadkach, zabiegach, przebyciu ciężkich chorób). W RPO przeznaczono na te działania 8,4 mln euro, a pierwsze nabory mają być ogłoszone w roku 2016.

Jednostki ochrony zdrowa będą także mogły uzyskać wsparcie na projekty z zakresu wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych. Np. na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym - nadwadze, otyłości i cukrzycy. W grę wchodzić mogą np. pakiety usług w zakresie prawidłowego żywienia, aktywizacji ruchowej, ale też usług medycznych świadczonych w formie ambulatoryjnej.

W ramach dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych mają też być realizowane działania dot. opieki nad osobami starszymi - np. wsparcie działalności lub tworzenia nowych dziennych domów opieki medycznej czy teleopieki; a także opieki nad matką dzieckiem - np. neonatologicznej, szczepień czy wczesnego wykrywania wad rozwojowych. Pierwsze nabory w tym zakresie mają być ogłoszone także jeszcze w tym roku.

W puli na infrastrukturę ochrony zdrowia będzie 25,4 mln euro. Inwestycje te mają poprawić wydajność usług medycznych w opiece nad seniorami, matką i dzieckiem, leczenia chorób cywilizacyjnych oraz usług medycznych dot. anestezjologii i intensywnej terapii.×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-03-18 00:49:30

    RPO Woj. opolskiego, dotacje i wnioski: zajrzyj na stronę Artmetic!