PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie rusza z Regionalnym Programem Operacyjnym

  • PAP/AT    1 kwietnia 2015 - 07:54
Opolskie rusza z Regionalnym Programem Operacyjnym
(fot. opolskie.pl)

- Opolszczyzna "lideruje" w kraju w obszarze dotyczącym ogłaszania naborów z nowej unijnej perspektywy na lata 2014-2020 - powiedział marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. Województwo ogłosiło pierwsze nabory w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Pozwolą one wydatkować unijne pieniądze i będą dotyczyły remontów dróg wojewódzkich oraz tzw. bioróżnorodności.

Zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Tomasz Hanzel poinformował, że pierwszy nabór, który ogłosiło już woj. opolskie, dotyczy modernizacji dróg wojewódzkich i przeprowadzany będzie poza procedurą konkursową. "Beneficjentem jest w tym przypadku Zarząd Dróg Wojewódzkich i zarząd województwa. () W ramach tego naboru wzywamy Zarząd Dróg Wojewódzkich do złożenia wniosków o dofinansowanie" - wyjaśnił Hanzel.

Pierwszy otwarty nabór prowadzony już w procedurze konkursowej, będzie dotyczył bioróżnorodności. Ma być ogłoszony w pierwszych dniach kwietnia i służyć przetestowaniu jak funkcjonuje cały system. "Będzie to tak naprawdę pierwszy konkurs ogłoszony przez jakiekolwiek województwo" - zaznaczył Hanzel.

Członek zarządu woj. opolskiego Tomasz Kostuś powiedział, że w ramach pierwszego w nowej perspektywie unijnej naboru na drogi zgłoszone zostaną "długo oczekiwane projekty". Będą to: modernizacja drogi wojewódzkiej nr 494 na odcinku Olesno-Łowoszów; przebudowa drogi wojewódzkiej 414 w miejscowości Górki-Chrząszczyce; modernizacja wiaduktu kolejowego w Strzelcach Opolskich; modernizacja drogi wojewódzkiej nr 416 w miejscowości Pietna oraz przebudowa drogi wojewódzkiej nr 454 w miejscowości Kup.

"Łącznie w ramach tych pięciu projektów przebudowanych zostanie 10 kilometrów dróg wojewódzkich, a wartość tych zadań to w sumie ponad 60 mln złotych. Z tego w tym roku chcemy wydać 41 mln złotych" - podał Kostuś.

Dwa z tych zadań - przebudowa drogi wojewódzkiej 414 i modernizacja drogi wojewódzkiej nr 416 - mają się odbyć i zakończyć jeszcze w tym roku. Pozostałe trzy inwestycje zaplanowane zostały w sumie na dwa lata.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem na przełomie kwietnia i maja będą ogłaszane przetargi na te zadania, a w czerwcu-lipcu mają się zacząć realizacje tych inwestycji.

Nabór w trybie otwartego konkursu na tzw. różnorodność biologiczną ma być ogłoszony w pierwszych dniach kwietnia. "To jest nabór ogłaszany generalnie dla wszystkich tych, którzy działają w obszarze różnorodności biologicznej - samorządów terytorialnych, organizacji proekologicznych czy pozarządowych, które w statucie mają zapisane zajmowanie się tego typu kwestiami" - zapowiedział Hanzel.

Wyjaśnił, że w ramach tego naboru będzie się można starać o pieniądze np. na tworzenie wydzielonych enklaw czy ośrodków związanych z różnorodnością biologiczną. Można też będzie polepszać jakość czy standard infrastruktury niezbędnej do promowania walorów środowiskowych. Na pierwszy nabór dot. bioróżnorodności w woj. opolskim przeznaczono 15 mln zł.

Według przyjętego w styczniu harmonogramu na rok 2015 łącznie dla wszystkich instytucji będzie w tym roku ogłoszonych nie więcej niż 15 naborów. Opolszczyzna wynegocjowała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 blisko 945 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.