PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: samorząd dofinansuje opiekę nad osobami starszymi i niesamodzielnymi

  • PAP/MIW    26 lipca 2016 - 17:27
Opolskie: samorząd dofinansuje opiekę nad osobami starszymi i niesamodzielnymi

Dzięki dofinansowanym projektom ma się poprawić standard życia m.in. osób starszych. (fot. pixabay.com).

• Zarząd województwa opolskiego rozstrzygnął  konkurs na projekty związane z opieką nad osobami starszymi i niesamodzielnymi.
• Dofinansowanych zostanie 11 projektów o łącznej wartości ponad 15 mln zł. 
• Dzięki tym pieniądzom podniesie się standard opieki nad osobami, które potrzebują pomocy - przekonują regionalne władze.
Kompleksowy system wsparcia osób niesamodzielnych, rehabilitacja, opieka geriatryczna i telemedycyna - na te i inne cele zostanie przekazane 15,2 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego na lata 2014-20. Pomoc obejmie ponad 2 tys. osób.

Zarząd województwa rozstrzygnął w ramach RPO konkurs na projekty związane z opieką nad osobami starszymi i niesamodzielnymi. Do dofinansowania wybrano 11 projektów - podała we wtorek rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Violetta Ruszczewska. Dzięki tym pieniądzom podniesie się standard opieki nad osobami, które potrzebują pomocy - przekonują regionalne władze.

Czytaj też: Dzięki dotacjom z RPO powstaną domy seniora i przedszkola

Konkurs dotyczył dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych. Złożono 25 projektów - wybrano 11 z nich. Ich całkowita wartość przekracza 15,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie ponad 14,3 mln zł.

Dofinansowanie zostanie przekazane na dwa rodzaje usług: zdrowotne, dotyczące przede wszystkim opieki nad osobami starszymi oraz społeczne - związane ze wsparciem osób niesamodzielnych.

W przypadku usług zdrowotnych chodzi przede wszystkim o rozwój pozainstytucjonalnych form opieki medycznej, jak domowa opieka nad osobami starszymi, rozwój opieki geriatrycznej czy usługi związane z telemedycyną. Natomiast usługi społeczne, których dotyczą projekty, to m.in. rozwój usług asystenckich i opiekuńczych w społecznościach lokalnych, w tym lepsze przygotowanie asystentów i opiekunów do pełnienia tych ról.

Zgodnie z przyjętymi przez beneficjentów wskaźnikami, w ramach projektów 538 osób zostanie objętych usługami społecznymi, a 1631 osób - usługami zdrowotnymi.

Wśród podmiotów, które zdobyły dofinansowanie, znalazła się m.in. gmina Łubniany, która otrzyma ponad 1,8 mln zł na stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób niesamodzielnych. Ponad 1,6 mln zł dostanie Opole - na wsparcie usług opiekuńczych. Z kolei Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL zostanie zasilone kwotą ponad pół mln zł na projekt "Pomagajmy lepiej - kompleksowe wsparcie dla opiekunów faktycznych".

Opolskie Stowarzyszenie Rehabilitacji Neurologicznej i Funkcjonalnej dostanie ponad 400 tys. zł na stworzenie domowej opieki medycznej wraz z rehabilitacją neurologiczną i funkcjonalną dla osób starszych w województwie, zaś Stowarzyszenie Miejski Klub Sportowy Suples z Krapkowic otrzyma 1,8 mln zł na projekt pt. "Telemedycyna szansą osób starszych na lepsze życie", który obejmie całe województwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • glewesw, 2016-07-27 10:21:40

    Jak informuje radio Erewań, poprawi się życie, ale nie emerytów tylko urzędników i nie w tym wcieleniu tylko następnym, i nie teraz a w nieokreślonej przyszłości! Skąd na to kasa pytam Samorządy? I tak ledwo zipiecie obciążeni szpitalami, szkołami, przedszkolami, a tu jeszcze emeryci! A akcja "...Skóra" pamiętacie? Ja uważam, że trzeba poważnie zastanowić się nad jej rozpowszechnieniem nie tylko poza woj. łódzkie, ale na całą POlskę!  rozwiń