PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie wesprze innowazyjne firmy 30 mln złotych

  • PAP/PSZ    23 listopada 2017 - 16:32
Opolskie wesprze innowazyjne firmy 30 mln złotych
Ogółem w ramach RPO na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. (fot. Fotolia)

Zarząd województwa opolskiego przyznał 28,7 mln złotych dofinansowania dla jedenastu firm, które wprowadzają u siebie innowacyjne rozwiązania techniczne - poinformowała Katarzyna Kownacka z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
• O wsparcie mogły się ubiegać przede wszystkim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

• Maksymalne dofinansowanie, jakie mógł w nim dostać jeden projekt to 10 mln zł, a minimalne - 300 tys. zł.

• Ogółem złożono 37 wniosków na łączną kwotę prawie 121,8 mln zł.

Pieniądze na wspieranie innowacji pochodzą z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Jak poinformowała Kownacka, dofinansowanie można było otrzymać na budowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do zaplecza badawczo-rozwojowego firmy.

W regulaminie naboru zastrzeżono, że realizowane w jego ramach będą jedynie projekty umożliwiające rozwój branż, które uznane zostały za inteligentne specjalizacje regionalne i zapisane są w Regionalnej Strategii Innowacji Woj. Opolskiego do roku 2020. Premiowane są też projekty ograniczające presję na środowisko, m.in. związane z ograniczaniem emisji szkodliwych substancji.

O wsparcie mogły się ubiegać przede wszystkim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego. Duże firmy mogą dostać wsparcie tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie przez nie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej.

Ogółem złożono 37 wniosków na łączną kwotę prawie 121,8 mln zł. Po ocenie formalnej i merytorycznej zarząd województwa zdecydował, że unijne wsparcie trafi do 11 firm. Będzie to w sumie pula ponad 28,7 mln zł. Łączna wartość wszystkich projektów, które zrealizują firmy z uwzględnieniem wkładu własnego, to prawie 47,6 mln zł.

Wśród przyjętych do dofinansowania projektów znalazły się m.in. badania przemysłowe i prace rozwojowe nad nowoczesnymi rozwiązaniami dla spawalnictwa, prace B+R nad wypracowaniem narzędzia do automatycznej aktualizacji oprogramowania w systemach informatycznych o zróżnicowanej konfiguracji, oraz metody pomiaru efektywnego czasu pracy, czy badania przemysłowe dot. opracowania technologii budowy innowacyjnego zestawu pogłębiarskiego w Stoczni Koźle.

Zgodnie z regulaminem naboru maksymalne dofinansowanie, jakie mógł w nim dostać jeden projekt to 10 mln zł, a minimalne - 300 tys. zł. W praktyce największe przyznane w tym naborze wsparcie wyniesie ponad 6,2 mln zł, a najniższe - 541,9 tys. zł. Najdroższy realizowany projekt ma kosztować 9,4 mln zł.

Ogółem w ramach RPO na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie firm i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro, na innowacje - ponad 61 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.