PARTNER PORTALU
  • BGK

Opóźnienia we wdrażaniu unijnej perspektywy: konkursy zamiast ZIT-ów

  • pt    25 października 2016 - 08:53
Opóźnienia we wdrażaniu unijnej perspektywy: konkursy zamiast ZIT-ów
Ministerstwo Rozwoju jest zaniepokojone słabym wdrażaniem RPO - mówi marszałek Elżbieta Polak (fot.lubuskie.pl)

• Lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak wyjaśnia sprawę wdrażania dwóch lubuskich ZIT-ów.
• Rząd się niepokoi, że nie zrealizujemy naszych rocznych planów finansowych. Jest plan finansowy na ten rok, są pieniądze na stole, musimy robić wszystko, żeby je zakontraktować, czyli podpisać umowy – mówiła marszałek.
• W ten sposób odniosła się do informacji dotyczących poziomu wdrażania środków w ramach ZIT-ów.
18 października zarząd województwa odbył spotkania z przedstawicielami dwóch lubuskich ZIT-ów: gorzowskiego i zielonogórskiego. Podjął wówczas decyzję, iż w przypadku niewdrożenia zaleceń oraz nieosiągnięcia przez oba ZIT-y do końca 2016 r. 19-procentowego poziomu kontraktacji, Instytucja Zarządzająca podejmie kroki przesuwające alokacje dodatkową do działań konkursowych, spoza formuły ZIT.

- To spotkanie było następstwem rozmowy pani premier z marszałkami oraz instytucjami wdrażającymi programy regionalne. Podczas spotkania poinformowano, że Ministerstwo Rozwoju jest zaniepokojone słabym wdrażaniem RPO. Rząd się niepokoi, że nie zrealizujemy naszych rocznych planów finansowych. Jest plan finansowy na ten rok, są pieniądze na stole, musimy robić wszystko, żeby te pieniądze zakontraktować czyli podpisać umowy – wyjaśniła marszałek.

ZIT Zielona Góra

18 sierpnia ZIT zielonogórski zadeklarował zakontraktowanie środków na koniec br. na kwotę 97 mln zł. Po dwóch miesiącach, 18 października stwierdzono, że stan wnioskowanych środków wynosi 108 mln zł.

Jednocześnie prezydent miasta zadeklarował podwyższenie kontraktacji na koniec br. do kwoty 136 mln zł, co stanowić będzie 55 proc. alokacji dedykowanej ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry. Do tej pory w ramach ZIT-u zielonogórskiego podpisane zostały tylko trzy umowy na łączną kwotę dofinansowania 13,5 mln zł (5,39% przyznanej alokacji – w przeliczeniu po aktualnym kursie 251,2 mln zł).

– Przedstawiciele ZIT-u zielonogórskiego chcą wpłynąć pozytywnie na realizację planu całego lubuskiego, skoro starają się o środki w trybie pozakonkursowym. Zdają sobie sprawę, że zarząd zwiększył alokację dla ZIT-ów żeby przyśpieszać – komentuje marszałek.

ZIT Gorzów Wlkp.

W przypadku ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wlkp. stwierdzono na dzień 18 października, że podpisana została zaledwie jedna umowa w ramach Poddziałania 8.1.2 na przedsięwzięcie pn. „Unijne przedszkolaki w Gorzowie” na kwotę dofinansowania 1,7 mln zł. Obecnie są to dwie umowy (2,17% przyznanej alokacji wynoszącej 212,2 mln zł).

18 sierpnia przedstawiciele ZIT Gorzów zadeklarowali zakontraktowanie do końca br. kwoty 90 mln zł. 18 października kwota złożonych wniosków wynosi 34 mln zł. Prezydent miasta obniżył osiągniecie kontraktacji na koniec br. do kwoty 44 mln zł., tj. 20 proc. alokacji.

Zarząd mobilizuje ZIT-y

Ministerstwo Rozwoju, określiło, że kontraktacja z końcem 2016 r. powinna wynieść co najmniej 19%.

Jak tłumaczą w lubuskim UM w związku z powyższym zarząd województwa podjął decyzję, iż w przypadku niewdrożenia zaleceń oraz nieosiągnięcia do końca 2016 r. wskazanego poziomu kontraktacji przez ZIT-y z Gorzowa i Zielonej Góry, Instytucja Zarządzająca podejmie kroki mające na celu przesunięcie alokacji dodatkowej do działań dedykowanych spoza formuły ZIT, tj. w przypadku Zielonej Góry: 95,6 mln zł, a w przypadku Gorzowa 80,9 mln zł.

Wtedy beneficjenci z obu ZIT-ów będą mogli aplikować w konkursach o środki w ramach działań dedykowanych poza formułą ZIT. Takie działanie umożliwi aplikowanie wnioskodawcom, którzy mają gotowe projekty, natomiast region lubuski nie utraci żadnych środków.

Krytycznie odnieśli się do tej propozycji przedstawicieli ZIT-u gorzowskiego, którzy tłumaczyli, że liczba ogłoszonych naborów jest na dobrym poziomie.

- Tu nie chodzi o liczbę ogłoszonych naborów, ale o kontraktacje – liczbę podpisanych umów. Gorzów ma obecnie podpisane 2 umowy na 4,6 mln – odpowiada jednak lubuska marszałek.

- W marcu rząd przyjął plan przyspieszenia i od tego momentu też zaczęliśmy wdrażać plan przyspieszenia. Mobilizujemy wszystkich. Spotykamy się rozmawiamy, staramy się pomóc. Uważamy, że projekty pozakonkursowe powinny iść w pierwszej kolejności, ponieważ uważamy, że są przygotowane. Założony plan powinien być wykonany. Tego też oczekuje od nas Ministerstwo – podkreśla członek zarządu województwa lubuskiego Alicja Makarska.

Marszałek Polak dodała, że do końca pierwszego kwartału 2017 roku mają być zakontraktowane wszystkie projekty w ramach ZIT. Taka jest informacja z Ministerstwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.