PARTNER PORTALU
  • BGK

Oskarżeni o wyłudzenie 1,5 mln zł funduszy unijnych

  • PAP    1 lipca 2014 - 19:01
Oskarżeni o wyłudzenie 1,5 mln zł funduszy unijnych

Do 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom podejrzanym o wyłudzenie ponad 1,5 mln zł pieniędzy unijnych na dofinansowanie budowy hali przemysłowej w Choszcznie (Zachodniopomorskie). Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do szczecińskiego sądu.
Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz, Przemysław K., Stanisław K. i Ireneusz U. zostali oskarżeni, o wyłudzenia dofinansowania na realizację projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Śledczy zajęli się sprawa dwa lata temu po tym, jak zawiadomienie o przestępstwie złożył zarząd woj. zachodniopomorskiego.

Czytaj też: Wyłudzali pieniądze z Unii

We wniosku o dofinansowanie, beneficjent, czyli spółka prowadzona przez podejrzanych Przemysława K. i Stanisława K., zawyżył koszt budowy hali o kwotę 1,5 mln zł. Podejrzani nie przyznali się winy.

Mężczyźni zlecili realizację inwestycji wartej ponad 8 mln zł spółce bez doświadczenia w budowie tego typu obiektów, utworzonej dwa miesiące po złożeniu wniosku o dofinansowanie. Prezesem tej spółki został U., który zlecił budowę podwykonawcom - firmom rodzinnym, powiązanym ze Stanisławem K. i Przemysławem K.

Podejrzani, by zawyżyć koszty budowy wystawiali fałszywe faktury, które przedłożyli w instytucji zarządzającej RPO.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka marszałka woj. zachodniopomorskiego, jeżeli zdarzają się próby wyłudzenia pieniędzy z RPO, to najczęściej wśród przedsiębiorców starających się o dofinansowanie inwestycji. "Mechanizm najczęściej jest taki sam, jak w przypadku choszczeńskim. Fałszowane są faktury, by zawyżyć koszty inwestycji" - dodała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • deutsch, 2014-08-20 09:02:47

    wam po tych komentarzach już nawet diabeł nie pomoże.nie dziwcie się że padają wyroki za wyrokami w ue....sami się do tego przyczyniacie.gryziecie się między sobą i kopiecie dół za dołem w ue...to co u was się dzieje jest katastrofalne tylko dla was w ue. nie dajecie spokoju prawnikom polskojęzyczn...ym! nie da się was bronić bo ciągle coś nowego wychodzi!!!  rozwiń