Ostatni dzwonek na kulturalne dotacje

Aktualna edycja unijnego Programu Kultura 2007-2013 właśnie dobiega końca, co oznacza ostatnią szansę na dotacje dla polskich operatorów kulturalnych.
Ostatni dzwonek na kulturalne dotacje

Program od ponad 10 lat pozwala operatorom kulturalnym tworzyć sieci kontaktów, wymieniać się wiedzą oraz wspólnie pracować i prezentować swoje osiągnięcia szerokiemu gronu odbiorców w całej Europie.

Z dofinansowania mogą skorzystać zarówno organizacje pozarządowe, jak i publiczne instytucje, np. teatry, muzea, zespoły taneczne, galerie sztuki, biblioteki, centra kultury, organizatorzy festiwali, stowarzyszenia, fundacje, uczelnie wyższe, organy władzy publicznej i wydawnictwa.

Do 10 października można zgłaszać projekty z obszaru „Wspieranie podmiotów działających na szczeblu europejskim”. 7 listopada natomiast mija termin zgłoszeń projektów w obszarach: „Długoterminowe projekty współpracy”, „Krótkoterminowe projekty współpracy” oraz „Współpraca między organizacjami badającymi politykę kulturalną”.

Projekty z obszaru „Wspieranie europejskich festiwali kultury” można zgłaszać do 5 grudnia 2012, a z obszaru „Projekty tłumaczeń literackich” do 3 lutego 2013. Obecną edycję programu zamykają zgłoszenia projektów z obszaru „Projekty współpracy z krajami trzecimi”.

– Szansę na otrzymanie grantu mają projekty odnoszące się do zagadnień ponadnarodowych, innowacyjne, oryginalne i kreatywne, a także dobrze widoczne i rozpoznawalne. Należy też pamiętać, że program dofinansowuje do 50 proc. kosztów projektu, więc ważny jest także wkład własny – mówi Anna Hieropolitańska z punktu kontaktowego ds. kultury.

W zależności od projektu można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 2 tys. jednorazowej dotacji do 500 tys. euro rocznie. Średnia wysokość grantów to 100-200 tys. euro. Co roku składanych jest około 1000 aplikacji, z czego ponad 30 proc. otrzymuje dotację.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE