PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatni impuls już na zachodniopomorskich torach

  • aw    25 marca 2015 - 19:27
Ostatni impuls już na zachodniopomorskich torach
Marszałek Olgierd Geblewicz, prezes Zbigniew Konieczek i wicemarszałek Tomasz Sobieraj na pokładzie Impulsa nr 13 (fot.wzp.pl)

Trzynastka wcale nie okazała się pechowa. To właśnie trzynasty nowoczesny pociąg typu Impuls pojechał w środę 25 marca ze Szczecina do Stargardu Szczecińskiego. Tym samym oficjalnie zakończyła się realizacja największego projektu kolejowego na Pomorzu Zachodnim.
Jak podaje zachodniopomorski urząd marszałkowski, pierwsze trzy Impulsy wjechały na dworzec Szczecin Główny 12 grudnia 2013 r.

- Sukcesywnie dostarczane nam od grudnia 2013 roku Impulsy przewiozły już 1,7 mln pasażerów – wylicza marszałek Olgierd Geblewicz.

Zdaniem marszałka nie tylko tabor decyduje o popularności połączeń kolejowych. - Wygodą, komfortem, czasem podróży staramy się zachęcić mieszkańców do podróży pociągami. Te warunki na pewno spełniają Impulsy. W wakacje uruchomiony zostanie szybki pociąg nad morze. Dokładnie 27 czerwca o godz. 8.19 „Błękitny” wyruszy ze Szczecina, by w ciągu 65 minut zawieźć podróżnych do Świnoujścia, i tak będzie kursował do końca wakacji – zapowiedział marszałek.

Zachodniopomorskie Impulsy przejechały do tej pory 1,5 mln km. Ich współczynnik niezawodności wynosi 98 proc.

Projekt „Zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich organizowanych przez województwa: lubuskie i zachodniopomorskie” jest realizowany wspólnie przez Województwa Zachodniopomorskie i Lubuskie w ramach Zachodniej Grupy Zakupowej.

Zakup 14 Impulsów – 12 dla województwa zachodniopomorskiego i 2 dla lubuskiego - współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu to 300 mln złotych.

Najnowszy pociąg Województwa Zachodniopomorskiego – Impuls nr 13 - w swą pierwszą podróż wyruszył na trasę Szczecin Główny – Stargard Szczeciński – Szczecin Główny. Miejscami osiągał prędkość ok. 130 km/godz.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Paulina, 2015-03-25 21:33:15

    Statystyki wskazują, że zacznie ponad 1/3 przedsiębiorców nie zna instytucji, które mogłyby udzielić im pomocy w prowadzeniu biznesu. Oznacza to, że w razie niepowodzeń nie będą wiedzieli gdzie szukać wsparcia, prawdopodobnie nie są oni też zainteresowani optymalizacją i ulepszeniem swojej działalno...ści, gdyż aktywnie nie poszukują zewnętrznych bodźców sprzyjających rozwojowi i budowaniu konkurencyjnej pozycji na rynku.  rozwiń