PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatnia szansa na 50 mln z Programu Kultura

  • AT    21 grudnia 2011 - 16:46
Ostatnia szansa na 50 mln z Programu Kultura

Dzięki unijnemu Programowi Kultura organizacje kulturalne z całej Europy w 2012 roku mogą jeszcze pozyskać 50 mln euro. Jest to ostatni rok tej edycji programu, który pozwala od 10 lat polskim instytucjom współtworzyć blisko 130 projektów we współpracy z organizacjami z ponad 30 krajów.
Program stworzony przez Komisję Europejską ma na celu wspieranie działania organizacji pozarządowych i instytucji publicznych w obszarze kultury. Budżet Programu wynosi 400 mln euro. W zależności od projektu można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 2 tys. do 500 tys. euro.

Na Program składają się trzy obszary: wspieranie projektów w zakresie kultury (na który przeznaczono 77  proc. budżetu), wspieranie podmiotów działających na szczeblu europejskim w dziedzinie kultury (10 proc. budżetu), wspieranie prac związanych z analizą oraz zbieraniem i rozpowszechnianiem informacji w sektorze współpracy kulturalnej (5  proc. budżetu).

W ramach Programu Kultura dofinansowanie mogą otrzymać projekty kulturalne i artystyczne wspierające trzy cele: mobilność artystów, mobilność dzieł i dialog międzykulturowy. Program pozwala uzyskać dotacje na organizację międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, tłumaczenia literackie, festiwale, działalność operacyjną oraz badania europejskiej polityki kulturalnej.

W Programie mogą uczestniczyć nie tylko wszystkie państwa członkowskie UE, ale także  państwa należące do EOG, państwa kandydujące do UE, państwa Bałkanów Zachodnich oraz kraje wyznaczone do uczestnictwa w ramach projektów współpracy z krajami trzecimi, na przykład w 2012 roku jest to Republika Południowej Afryki.

W pozyskiwaniu grantów operatorom kulturalnym w krajach uczestniczących w Programie pomagają Punkty Kontaktowe ds. Kultury, taka jednostka działa także w Polsce. Pracownicy Punktu przybliżają Program polskim operatorom organizując warsztaty, szkolenia i konferencje, korzystanie z ich pomocy jest bezpłatne. Za wdrożenie Programu na poziomie wspólnotowym odpowiedzialna jest Komisja Europejska oraz działająca pod jej nadzorem Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego.

Wśród polskich organizacji i instytucji ponad 100 skorzystało z Programu Kultura 2007-2013 (Obszar 1.2.1 Projekty współpracy i 1.1 Wieloletnie projekty współpracy) w jego pierwszych pięciu edycjach. Dodatkowo 10 wydawnictw skorzystało z możliwości dofinansowania projektów tłumaczeniowych (Obszar 1.2.2 Programu), a jedna organizacja otrzymała dofinansowanie w ramach wsparcia europejskich festiwali kultury (Obszar 1.3.6 Programu).

- Polskie instytucje kulturalne podejmują w projektach bardzo różnorodną tematykę . Od festiwalu Eko Union of Rock Festival, łączącego prezentację najnowszych trendów środkowoeuropejskiej muzyki rockowej oraz edukację ekologiczną z promocją Węgorzewa, poprzez Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, po Międzynarodowy Festiwal Transkaukazja. – mówi Joanna Bębenkowska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury.

- Od nowoczesnego, interdyscyplinarnego podejścia do sztuki teatralnej w projekcie Fundacji Theatrum Gadanense, poprzez projekt Teatru Baj, poruszający problemy, z jakimi boryka się współczesna rodzina, po działania Muzeum Kresów w Lubaczowie, promujące  wspólny obszar kulturowy europejskich społeczności wiejskich – dodaje.

Program Kultura wspiera także promocję literatury poprzez dotacje na przekłady literackie wartościowych dzieł europejskich na języki 36 krajów europejskich. Prawie 3 mln euro wydaje się corocznie na tłumaczenie beletrystyki, a w samym 2010 r. przetłumaczonych zostało 515 utworów. Od rozpoczęcia Programu w 2007 r. wsparcie otrzymało ponad 2 tys. dzieł literackich, na łączną sumę ponad 8 mln euro.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Głomb, 2011-12-21 21:53:02

    Moze to jest ostatnia szansa ale nie wiadomo dla kogo?Taka KULTURA nas nie interesuje,czyż nie?