PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatnie takie rozdanie w podlaskim

  • pt    8 listopada 2013 - 10:42
Ostatnie takie rozdanie w podlaskim

15 mln zł z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego jest do zdobycia w Podlaskiem na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Ruszył właśnie konkurs na najlepsze projekty. Wnioski można składać do urzędu marszałkowskiego do 9 stycznia 2014 r.
To najprawdopodobniej ostatni taki konkurs w obecnej edycji programu.

- Pieniądze dzielone teraz to oszczędności w programie, które powstały po poprzednich konkursach po przetargach na inwestycje, które wcześniej dostały dofinansowanie - wyjaśniła PAP Barbara Likowska-Matys z departamentu zarządzania RPO w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

O dotacje mogą się ubiegać firmy, ale też szkoły, placówki służby zdrowia czy kultury, a nawet organizacje pozarządowe. Pieniądze w konkursie mogą wesprzeć różne inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii dotyczące ich produkcji, przetwarzania czy magazynowania. Inwestycje mogą dotyczyć różnych energii odnawialnej z różnych źródeł: biomasy, wiatru czy wody, zarówno zakupu urządzeń do produkcji, czy też zakupu technologii.

Warunkiem udziału w konkursie jest to, by wnioskodawca wykorzystywał inwestycję na własne potrzeby. Urząd Marszałkowski ocenił, że dużą popularnością cieszył się konkurs na inwestycje z zakresu energii słonecznej. Pieniądze dostało 19 gmin na instalowanie kolektorów słonecznych, łącznie na blisko 2,9 tys. domach mieszkalnych oraz na 55 budynkach użyteczności publicznej - m.in. szkołach, przedszkolach, urzędach czy domach kultury - poinformowała Likowska-Matys.

Łącznie gminy dostały prawie 34 mln zł; łączna wartość tych inwestycji w solary to 47,5 mln zł. Już wstępnie wiadomo, że w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 w Podlaskiem na poprawę efektywności energetycznej i OZE ma być dostępnych 150 mln zł. 15 listopada rozpoczną się w regionie konsultacje społeczne nad tym programem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.