PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatnie unijne dotacje ze "starego" RPO

  • pap    17 grudnia 2014 - 14:18
Ostatnie unijne dotacje ze "starego" RPO

Innowacyjne produkty i usługi m.in. w budownictwie będą mogły wprowadzić podlaskie firmy, które dostały ostatnie unijne dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. 25 firm dostanie łącznie 23,4 mln zł, które pochodzą z oszczędności w programie.
Dofinansowane właśnie projekty znajdowały się na liście rezerwowej po ostatnim konkursie i miały szanse na wsparcie tylko wtedy, gdy w programie pojawią się oszczędności, czyli np. niewykorzystanie pieniądze na inne cele albo zwolnione środki, gdy ktoś zrezygnuje z realizacji projektu, a takie sytuacje się zdarzają.

Łączna wartość inwestycji, które zostaną zrealizowane, to ponad 52,5 mln zł. Powstanie 120 miejsc pracy.

Czytaj: Wydaliśmy ponad 315 mld zł w perspektywie na lata 2007-2013

Dzięki przyznanym właśnie dotacjom podlaskie firmy będą mogły rozwijać się poprzez wprowadzenie na rynek nowych usług i technologii, np. do obróbki stali na potrzeby przemysłu jachtowego czy w instalacji pomp ciepła.

Czytaj: Polska czeka na akceptację czterech programów operacyjnych przez KE

"Wprowadzą również nowe produkty, m.in. ekologiczne paliwo wodno-węglowe, ekologiczne podkłady do ogrzewania podłogowego, listwę montażową zaprojektowaną we współpracy z Politechniką Białostocką, innowacyjne urządzenie do monitorowania podciśnienia w systemie udojowym dla krów opracowane przez podlaską firmę we współpracy z norweską mleczarnią i Międzynarodową Federacją Mleczarską" - poinformowała Barbara Likowska-Matys z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Wysokość dotacji jest różna, wahają się one od 90 tys. zł do 4,4 mln zł. Największą dostanie firma, która chce zainwestować w produkcję nowego ekologicznego paliwa.

Łącznie z RPO na lata 2007-2013 podlaskie firmy otrzymały ponad 640 mln zł. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 1,7 mld zł.

Wsparcie dostało 769 inwestycji. Powstało 4,2 tys. nowych miejsc pracy, na rynek wprowadzono ok. 1,4 tys. nowych produktów i usług - poinformowała Likowska-Matys. Zyskało wiele branż, m.in. spożywcza, budowlana, informatyczna, medyczna, metalowa.

Przedsiębiorczość była i dalej będzie jednym z najważniejszych priorytetów rozwoju województwa podlaskiego. Już wcześniej władze województwa podkreślały, że w latach 2014-2020 unijne pieniądze będą przeznaczane głównie na takie działania.

W nowym RPO na wsparcie potencjału i konkurencyjności gospodarki regionu ma być przeznaczone 247,4 mln euro.

Te pieniądze będą przeznaczone na działalność badawczo-rozwojową (B+R), inwestycje i innowacje w firmach czy technologie informacyjno-komunikacyjne w firmach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.