PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświęcim. 48 mln zł unijnych dotacji na miejskie inwestycje

  • PAP/KDS    26 marca 2018 - 16:43
Oświęcim. 48 mln zł unijnych dotacji na miejskie inwestycje
Unijne dotacje pozwolą na wykonanie w mieście dziewięciu inwestycji. (fot. UM Oświęcim)

48 mln zł z funduszy UE w ostatnim czasie udało się pozyskać w Oświęcimiu. Pieniądze trafią m.in. na budowę domu kultury, parkingu czy pomogą w sfinansowaniu rozbudowy punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
  • - W ostatnim czasie ściągnęliśmy do Oświęcimia 48 mln zł, które wydamy w przeciągu trzech najbliższych lat - poinformował Janusz Chwierut, prezydent miasta.
  • jak podkreślił, to ogromne pieniądze. - Większe niż nasz tegoroczny budżet inwestycyjny, który wynosi prawie 45 mln zł. Dodatkowe pieniądze unijne dynamizują i przyśpieszają rozwój miasta - porównywał. 
  • Inwestycje, które ostatnio otrzymały dofinansowanie to m.in. budowa domu kultury w dzielnicy Zasole oraz rozbudowa punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych prowadzonych przez Zakład Usług Komunalnych.

Prace przy budowie placówki kultury w dzielnicy Zasole rozpoczęły się w połowie ub.r. i mają potrwać do jesieni br. Obejmują m.in. adaptację na jej potrzeby dawnej wymiennikowni ciepła, w tym dobudowanie do niej nowego skrzydła. Powstaną też miejsca parkingowe. Koszt inwestycji wynosi ok. 5,8 mln zł, z czego 3,2 mln zł będzie pochodziło z funduszy UE. Na rozbudowę punktów selektywnej zbiórki odpadów Oświęcim otrzyma 1,7 mln zł.

Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień przypomniała, że wcześniej samorząd pozyskał m.in. unijne fundusze na budowę przy dworcu wielopoziomowego parking typu Park and Ride, który będzie pełnił funkcję węzła przesiadkowego. W czterokondygnacyjnym budynku znajdzie się miejsce dla 300 samochodów. Prace zakończą się w 2020 r. Inwestycja będzie kosztowała 16,8 mln zł. Z funduszy UE trafi na ten cel 14,3 mln zł. Reszta pochodzi z budżetu miasta.

Czytaj więcej: Andrychów rozbuduje i zmodernizuje transport publiczny

Dofinansowanie otrzymała budowa Parku Pojednania Narodów, który powstaje na terenie w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Inwestycja będzie kosztowała ponad 4 mln zł. - Miasto pozyskało na ten cel z funduszy UE 2,25 mln zł - powiedziała rzecznik.

Park będzie położony vis a vis byłego niemieckiego obozu, na przeciwległym brzegu rzeki Soły, która oddzieli go od bezpośredniego otoczenia Miejsca Pamięci Auschwitz. Zajmie powierzchnię 14 ha.

- Powstają tam nowe ścieżki spacerowe i miejsca dla spotkań mieszkańców oraz turystów. (…) Można tam będzie organizować wydarzenia o różnym charakterze, m.in. festiwale ze sceną umiejscowioną w rejonie ul. Kamieniec - powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Komunalny Miejski Zakład Komunikacji otrzymał z kolei 18 mln zł na zakup 19 autobusów Solaris. Z własnych pieniędzy firma dołożyła 3 mln zł. - Pierwszych pięć nowych autobusów wyjedzie na ulice miasta wiosną - poinformowała Kwiecień.

Czytaj więcej: Jerzy Kwieciński powalczy w Europie o pieniądze dla Polski

Miasto zdobyło unijne pieniądze m.in. także na termomodernizację dwóch przychodni zdrowia, przedszkoli, harcówki i środowiskowego domu samopomocy, zabezpieczenie wzgórza zamkowego wraz z przygotowaniem znajdujących się tam tuneli do zwiedzania przez turystów oraz rozbudowę dziennego domu pomocy.

Magistrat ma już gotowe projekty kolejnych przedsięwzięć, które mogą otrzymać finansowanie unijne. Jednym z nich jest realizacja drugiego etapu zagospodarowania Parku Pojednania Narodów. Zakłada on budowę mostu dla pieszych na rzece Sole. Przeprawa połączy Park z terenem tuż przy byłym niemieckim obozie. Szacunkowy koszt inwestycji to 23 mln zł.

- Złożyliśmy już wniosek o fundusze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa małopolskiego 2014-2020. Analizujemy też możliwość aplikacji o fundusze zewnętrzne w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021, które mają być ogłoszone w tym roku - poinformowała szefowa Biura Rozwoju Miasta Magdalena Stapurewicz-Cierkosz. Most powstanie pod warunkiem, że miasto otrzyma dofinansowanie zewnętrzne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.