Oto lider w wykorzystaniu środków UE dla wsi

Położona w północnej części woj. śląskiego gmina Dąbrowa Zielona jest jednym z liderów regionu w wykorzystywaniu unijnych środków dla wsi. W ostatnich latach m.in. zbudowała 21 km wodociągów, wyremontowała oświetlenie w 16 wsiach i urządziła szereg budynków publicznych.
Oto lider w wykorzystaniu środków UE dla wsi

Przedstawiciele Dąbrowy Zielonej zostali zaproszeni do przedstawienia swych osiągnięć m.in. podczas zorganizowanej w grudniu w Katowicach konferencji nt. wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW) w woj. śląskim. W czwartek udostępnili zbiorcze dane na ten temat.

Wynika z nich m.in., że licząca 4,2 tys. mieszkańców gmina, z dochodami budżetu na poziomie ok. 13,5 mln zł, przeprowadziła w ostatnich latach w ramach PROW projekty warte 10,2 mln zł.

W całym woj. śląskim z funduszy PROW przeznaczonych na tzw. podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej zbudowano ok. 153 km wodociągów. Z tej wartości 21 km powstało w gminie Dąbrowa Zielona. Zbudowano tam wodociągi w pięciu miejscowościach i przydomowe oczyszczalnie w kilku innych. Całkowity budżet projektu, który objął większą część powierzchni gminy i ok. 3,7 tys. jej mieszkańców, wyniósł niecałe 2,6 mln zł. Środki zewnętrzne przekroczyły 1,4 mln zł.

Nadal trwa budowa oczyszczalni ścieków w Dąbrowie Zielonej - powinna być gotowa w drugim kwartale tego roku. Jej planowana wartość to 3,4 mln zł, przy wsparciu unijnym 1,5 mln zł. Z tych środków powstało też zadaszone targowisko w Dąbrowie Zielonej, przy urzędzie gminy. Kosztowało 525 tys. zł - dotacja zewnętrzna to prawie 305 tys.

Czytaj też:  Co będzie można sfinansować z kasy UE?

Ważne dla jakości życia mieszkańców są także przedsięwzięcia związane z tzw. odnową i rozwojem wsi. Pierwszym zrealizowanym w Dąbrowie Zielonej zadaniem z tej grupy był w 2010 r. remont oświetlenia ulicznego w 16 miejscowościach (większości leżących w gminie - kosztem 426 tys. zł, 262 tys. zł z UE).

Prócz tego wykonano remont i przebudowę Gminnego Ośrodka Kultury (519 tys. zł - 241 tys. zł środków zewnętrznych), remont elewacji XVI-wiecznego kościoła św. Jakuba Apostoła (ponad 1,8 tys. m kw. elewacji; koszt 398 tys. zł, w tym 200 tys. zł dotacji) czy rewitalizację Placu Kościuszki przy tym samym kościele (290 tys. zł, 130 tys. zł z zewnątrz).

Innymi projektami z tej grupy były: zagospodarowanie centrów wsi Cielętniki i Ulesie (parkingi, chodniki, mała architektura; koszt 648 tys. zł, w tym 398 tys. zł z UE), rozbudowa i zagospodarowanie dla mieszkańców i na potrzeby bazy turystycznej dawnej remizy we wsi Dąbek (za 525 tys. zł, w tym 250 tys. zł wsparcia) czy urządzenie placu w centrum wsi Soborzyce (435 tys. zł, w tym 327 tys. zł z UE). W Dąbrowie Zielonej, Cielętnikach, Raczkowicach, Świętej Annie i Ulesiu przebudowano na świetlice części remiz, odnowiono też wiejskie świetlice w Borowcach i Nowej Wsi (łącznie za 222,6 tys. zł, w tym 103 tys. zł z zewnątrz).

Praktycznie wszystkie obszary wiejskie w woj. śląskim (100 gmin, 8122 km kw., 955,5 tys. osób) objęły w ostatnich latach zasięgiem tzw. lokalne grupy działania, które opracowały własne lokalne strategie rozwoju. Na ich realizację zarezerwowano 155,9 mln zł.

Na terenie Dąbrowy Zielonej działa grupa "Razem na Wyżyny". Koordynowała tam m.in. wyposażenie siłowni (22 tys. zł, 13 tys. zł z zewnątrz), zajęcia piłki nożnej na miejscowym boisku Orlik (31 tys. zł, 18 tys. z UE), imprezę plenerową - noc świętojańską w miejscowości Dąbek (24 tys. zł, 14 tys. zł dotacji), zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Olbrachcicach (35 tys. zł, 24 tys. zł z zewnątrz), pokazy filmów w ramach projektu Filmowa Dąbrowa (30 tys. zł, 21 tys. wsparcia), warsztaty gry na instrumentach dętych wraz z zakupem instrumentów (17 tys. zł, 11 tys. wsparcia) czy organizację festiwalu orkiestr wraz z zakupem strojów dla orkiestry młodzieżowej (31 tys. zł, 18 tys. zł z UE).

Całkowity budżet wszystkich inwestycji przeprowadzonych przez Dąbrowę Zieloną w ramach PROW wyniósł blisko 10,2 mln zł, a przyznana pomoc zewnętrzna przekroczyła 5,2 mln zł. Gmina planuje jeszcze skorzystać z PROW przy kilku kolejnych projektach, np. w dziale "podstawowe usługi" planuje budowę kanalizacji w miejscowości Święta Anna.

Gmina Dąbrowa Zielona zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu "Piękna wieś woj. śląskiego", organizowanego przez samorząd województwa

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Samo zaciąganie kredytów przez gminy nie jest niczym złym. Ważne aby kredyt był przeznaczany na rozwój i inwestycje przynoszące w dalszej perspektywie oszczędności, zmniejszenie kosztów lub wymierne dochody. Źle się dzieje jeśli zaciąga się kredyty na tzw. "bieżącą działalność". To faktycz...nie brak wyobraźni... rozwiń

Stach, 2014-01-21 09:01:31 odpowiedz

@Edyta - "Ważne dla jakości życia mieszkańców są także przedsięwzięcia związane z tzw. odnową i rozwojem wsi. Pierwszym zrealizowanym w Dąbrowie Zielonej zadaniem z tej grupy był w 2010 r. remont oświetlenia ulicznego w 16 miejscowościach (większości leżących w gminie - kosztem 426 tys. zł, 262... tys. zł z UE)" - tyle wydano na "gminę" z 10mln/zl?! rozwiń

gość, 2014-01-10 20:34:53 odpowiedz

Każda bierze kredyty nie myśląc o tym z czego spłaci i ile następnych pokoleń będzie nimi obciążonych. Rewal już zbankrutował - bank oddał długi do windykacji komorniczej, a mieszkańcy dostają pisma, aby swoje zobowiązania wobec gminy wpłacali na konto komornika. Wiele gmin obciąża hipoteki nierucho...mości gminnych, więc w przypadku niespłacania rat kredytu banki przejmą te nieruchomości. Nie ma powodu do radości. Piękne, nowe budynki często stoją puste i nic się w nich nie dzieje, bo nie ma pomysłu jak je wykorzystać, albo pieniędzy. Rozejrzyj się jak to w gminach wygląda; wszędzie można znaleźć takie ,,pomniki wójta". rozwiń

Alka, 2014-01-10 19:22:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE