PARTNER PORTALU
  • BGK

Oto nowe cuda funduszy europejskich

  • GK    24 maja 2013 - 10:43

Znamy zwycięzców konkursu „Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”.
Muzeum w Krakowie, renesansowy dwór w Szymbarku, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Muzeum Chopina w Warszawie, termy w Uniejowie, polsko-czeski singltrek w Górach Izerskich oraz strefa rekreacji dla niewidomych dzieci w Owińskach - to nowe cuda funduszy europejskich - polskie przedsięwzięcia turystyczne o światowym potencjale i atrakcyjności.

Najwięcej głosów internatów zdobył natomiast Ogród Zoologiczny w Zamościu. Uroczysta gala wręczenia statuetek z udziałem minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej odbyła się 23 maja 2013 r. w Warszawie.

Spośród 21 nominacji, kapituła i internauci wybrali najlepsze projekty turystyczne w organizowanym już po raz szósty przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego konkursie Polska Pięknieje.

Jego celem jest nagrodzenie najlepszych przedsięwzięć dotyczących rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji, współfinansowanych z funduszy europejskich.

- Dzięki nominowanym w tegorocznej edycji projektom, mieliśmy okazję poznać fantastyczne obiekty muzealne, inicjatywy pielęgnujące kulturę i tradycję polskich regionów oraz przedsięwzięcia zachęcające do aktywnego wypoczynku na łonie natury - powiedziała minister Elżbieta Bieńkowska.

- Do tej pory, we wszystkich pięciu edycjach do konkursu zgłoszono ponad 800 projektów, z czego nominowanych zostało ponad 100, a nagrody otrzymało prawie 40. Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, o czym świadczy rosnąca liczba zgłoszeń. W tym roku wpłynęło ich aż 311 - poinformowała szefowa resortu rozwoju regionalnego.

Najliczniej reprezentowane były województwa dolnośląskie (31), śląskie (30) i małopolskie (26). Największą popularnością cieszyły się kategorie: rewitalizacja (70), obiekt turystyczny (56) i turystyka aktywna (53).

Minister dodała, że sama nominacja do konkursu jest wyróżnieniem i świadczy o ogromnym uznaniu.

- Bardzo wszystkim państwu gratuluję i dziękuję za dotychczasowy wysiłek włożony nie tylko w ubieganie się o Fundusze Europejskie, ale także w tak fantastyczne ich wykorzystanie - powiedziała minister na zakończenie gali.

Prezentacje laureatów publikujemy w galerii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-05-29 12:54:34

    Szkoda, że takie perełki nie mogłyby powstać, gdyby nie środki z UE. I z jednej strony to dobrze, że powstały takie miejsca, ale z drugiej - są to pieniądze "przejedzone". Po 2020 roku już prawdopodobnie dopływu funduszy z UE nie będzie (a na pewno nie w takiej ilości jak teraz i w kolejny...m okresie), a utrzymać te perełki za coś będzie trzeba. I może nam się zrobić Grecja, gdzie środki unijne też zostały przejedzone, a nie zainwestowane. Taki mój skromny pomysł dla MRR na kolejny okres rozliczeniowy: mniej aquaparków, a więcej innowacyjnych przedsiębiorstw, bo te drugie po 2020 roku zapewnią środki na budowę i utrzymanie tych pierwszych, a na odwrót - to nie wyjdzie...  rozwiń