PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie zabytkowego spichlerza po remoncie

  • PAP    2 grudnia 2011 - 08:16

Zabytkowy Spichlerz w Gorzowie Wielkopolskim zostanie w piątek uroczyście otwarty po gruntownym remoncie. Modernizacja kosztowała blisko 3,5 mln zł i w części była finansowana z funduszy unijnych.
Otwarcie uświetni wystawa żarskiej porcelany z lat 1888-1945. W nowo wyremontowanym budynku gorzowianie zobaczą też ceramikę i rzeźby gorzowskiej artystki Anny Szymanek oraz malarstwo Jana Korcza i w części odtworzoną wystawę o historii miasta.

„Na poddaszu pokażemy grafiki artystów z Kręgu Arsenału. To pierwsza wystawa w tym miejscu, bo dotąd na poddaszu były pomieszczenia gospodarcze” – powiedziała Ewa Żelazny-Machura z Muzeum Lubuskiego.

Remont Spichlerza był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W XVIII-wiecznym budynku wymieniono dachówki i wszystkie okna oraz przeprowadzono renowację okiennic, zamontowano nowe miedziane opierzenia blacharskie, rynny i rury spustowe. Wyremontowano elewację, parter i piwnicę budynku. Wzmocniono i zakonserwowano konstrukcję oraz ocieplono obiekt.

Wymienione zostało także oświetlenie, instalacja przeciwpożarowa, telefoniczna, zamontowano światła awaryjne w części administracyjnej i magazynie, unowocześniono instalację przeciwwłamaniową, a na zewnątrz zamontowano monitoring.

Dzięki unijnym pieniądzom zakupiono też nowe wyposażenie muzealne – gabloty, stelaże, plansze wystawiennicze, manekiny oraz urządzenia nagłaśniające i multimedialne.

Polepszyły się także warunki przechowywania zbiorów muzealnych, ponieważ zakupiono osuszacze i nawilżacze powietrza.

Zabytkowy Spichlerz był remontowany od kilku lat. W 2007 roku w ramach ministerialnego programu „Mecenat 2007” zamontowano oświetlenie awaryjne w salach ekspozycyjnych. Rok później wyremontowano centralne ogrzewanie. Największy remont, którego efekty będzie można podziwiać od piątku, rozpoczął się w 2010 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.