Otwarto park orientacji dla niewidomych

Park orientacji przestrzennej otwarto w poniedziałek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania.
Otwarto park orientacji dla niewidomych

Niewidome dzieci będą uczyły się w nim samodzielnego poruszania w terenie. Park zajmuje powierzchnię ok. 2 hektarów. Jego stworzenie kosztowało 5,7 mln zł. Ponad 2,9 mln zł to środki unijne, reszta to pieniądze pochodzące z budżetu powiatu poznańskiego. W parku są m.in. specjalne przyrządy dydaktyczne: zabawki dźwiękowe, równoważnie, huśtawki i tory przeszkód.

„To miejsce nazywamy ogrodem zmysłów, bo tu dzieci ćwiczyć będą swoje wszystkie zmysły. Naszym celem jest edukacja poprzez zabawę, więc jest tu m.in. specjalny plac zabaw. Mamy tu też mosty, molo, kaskadę, są tu też ścieżki o różnych nawierzchniach i specjalny tor przeszkód” – powiedziała w poniedziałekdyrektor ośrodka Maria Tomaszewska.

„Na park składają się nie tylko specjalne urządzenia, to także odtworzona aleja grabów, miejsca wypoczynku, a także ponad 200 gatunków roślin, w tym ziół i kwiatów. Jest też mała oranżeria i miejsce, gdzie dzieci mogą spotkać się ze zwierzętami: ptactwem i królikami” – dodała dyrektor.

Wychowawcy ośrodka podkreślają, że w parku dzieci będą mogły doskonalić swoje umiejętności w poruszaniu się w terenie.

„Jest to wspaniały poligon, gdzie możemy ćwiczyć, usprawniać zmysły. Gdy dziecko z białą laską, po nauce w tym parku, pójdzie do miasta, będzie o niebo bardziej bezpieczne niż niewidomy bez tej nauki” – powiedział jeden z pracowników ośrodka, Marek Jakubowski.

Starosta poznański Jan Grabkowski powiedział, że powstanie parku orientacji przestrzennej jest zwieńczeniem całego, wieloletniego procesu renowacji ośrodka w Owińskach.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE