PARTNER PORTALU
  • BGK

Owce wracają na Poniedzie za unijne fundusze

  • pt    12 sierpnia 2014 - 12:56
Owce wracają na Poniedzie za unijne fundusze

Co mają wspólnego owce, kozy, chronione gatunki roślin i nowe miejsca pracy? Wszystko to łączy projekt Life +. Właśnie rozpoczyna się program, dzięki któremu możliwa będzie ochrona cennej przyrody Ponidzia, a przy okazji powrót do tradycji wypasu zwierząt.
Ponidzie od lat uważane jest za obszar bardzo atrakcyjny przyrodniczo.

– Gdyby Nadnidziański Park Krajobrazowy przekształcić w park narodowy, to w rankingu 23 już istniejących, pod względem walorów przyrodniczych, znajdowałby się w połowie stawki – podkreśla Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Czytaj też: Miliony na rekultywację Pustyni Błędowskiej

Problem jednak w tym, że w minionych latach - głównie z powodów finansowych - niemożliwe było właściwe utrzymanie części terenów. Zmieni się to za sprawą Projektu „Ochrona cennych siedlisk przyrodniczych na Ponidziu”, który otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej.  Inicjatywa warta ponad 5,2 mln zł pozwoli na odpowiednie zajęcie się około 61,5 hektara terenów rolnych i leśnych.

- Projekt Life+ jest programem centralnym, realizowanym w całej Unii Europejskiej. To pierwszy taki projekt w naszym województwie i trzeci w ogóle w Polsce. Jego przygotowanie wymagało ogromnego wysiłku – mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Czytaj: Dofinansowanie z programu Ryby na Podkarpaciu

Głównym celem projektu jest podjęcie działań, które umożliwią poprawę stanu i zachowania ekosystemów siedlisk przyrodniczych, a także ochronę rzadkich gatunków roślin, jak m.in. sierpik różnolistny i dziewięćsił popłocholistny, groszek panoński, len włochaty czy wiśnia karłowata.

– Niektóre  z nich występują jedynie w dwóch, trzech miejscach w Polsce, inne wyłącznie na Ponidziu – mówi Hałatkiewicz . - Chcemy, by projekt miał również taką obudowę naukową – podkreśla Piotr Żołądek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego – przez cały czas jego trwania, aż do roku 2018, wszelkie działania będą monitorowane przez środowisko naukowe. Doświadczeniami chcemy się dzielić z innymi.

Ważnym elementem Life+ jest zakup 200 owiec i 10 kóz. Przywrócenie wypasów, które na tym terenie nie były prowadzone od kilkudziesięciu lat, pozwoli na utrzymanie siedlisk przyrodniczych we właściwym stanie.

Ponadto powstaną nowe miejsca pracy i niezbędna infrastruktura. Przy wypasie, który będzie się odbywał od maja do września w latach 2015-2018 zatrudnionych zostanie sześć osób.

Pierwsze owce w ramach programu pojawią się na Ponidziu wiosną przyszłego roku. Trafią do wybranych gospodarstw. Program Life+ prowadzony będzie na terenie gmin Pińczów, Kije, Wiślica i Złota.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.