PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakiet dla średnich miast: Pierwsze nabory na rozwój średnich miast zostały już uruchomione

  • MN    27 czerwca 2017 - 17:11
Pakiet dla średnich miast: Pierwsze nabory na rozwój średnich miast zostały już uruchomione
Wiceminister Adam Hamryszczak mówiąc o wsparciu dla średnich miast zaznaczył, że rządowa strategia nie zapomina o miastach małych i wsiach. (fot. mr.gov.pl)

Wsparcie miast średnich było tematem konferencji „Nowe podejście - nowe możliwości", która odbyła się 27 czerwca w Warszawie.
• Pakiet działań dla średnich miast ma wspomóc 255 ośrodków miejskich pieniędzmi z krajowych programów operacyjnych.

• Inne finansowe wsparcie będzie pochodzić z Funduszu Inwestycji Samorządowych, który dysponuje kwotą 400 mln zł.

• Pakiet nie oznacza braku wsparcia dla małych miast i obszarów wiejskich, ponieważ ich rozwój stanowi część rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało, zapowiedziany w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Pakiet działań dla miast średnich. Jego główne elementy to przede wszystkim dedykowane wsparcie z funduszy europejskich w ramach programów krajowych oraz pilotaż konsultacji przed inwestycyjnych ze specjalistami Polskiego Funduszu Rozwoju, co ma na celu identyfikację optymalnych źródeł finansowania.

- Dedykowana pomoc dla średnich miast nie oznacza, że rządowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju pomija ośrodki mniejsze – podkreślił wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak i dodał, że jest wręcz przeciwnie.

– Identyfikuje ona problemy miast małych i obszarów wiejskich i proponuje instrumenty wspierające ich rozwój oraz przeciwdziałające marginalizacji. SOR jest strategią zrównoważonego rozwoju, równomiernie obejmującego obszar całego kraju. Pakiet dla miast średnich jest jednym z jej elementów – zaznaczył.

2,5 miliarda złotych dla 255 miast

Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Obecnie jest to 255 miejscowości w całej Polsce, z czego szczególnego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie, zidentyfikowane w analizie Polskiej Akademii Nauk. Wsparcie finansowe wyniesie prawie 2,5 mld zł z funduszy UE na lata 2014-2020.

Celem wprowadzenia Pakietu jest zrównoważony rozwój kraju wykorzystujący indywidualne zasoby poszczególnych terytoriów oraz aktywizacja potencjałów miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Krajowe Programy Operacyjne

- W krajowych programach przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory w wybranych obszarach. Zależy nam zarówno na działaniach realizowanych bezpośrednio przez wskazane samorządy, ale także inwestycjach sektora prywatnego w miastach – powiedział Hamryszczak.

Programy o których mowa to: POWER (ok. 970 mln zł), POIR (ok. 900 mln zł), POIiŚ (ok. 520 mln zł), POPW (ok. 60 mln zł).

Pierwsze dedykowane nabory zostały już uruchomione. W programie Wiedza Edukacja Rozwój w terminie maj-czerwiec trwał nabór do programów mobilności ponadnarodowej ukierunkowanych na aktywizację zawodową, a do lipca można składać wnioski na rozwój kompetencji w szkolnictwie wyższym. W Programie Polska Wschodnia do lipca można aplikować o dofinansowanie przedsięwzięć polegających na wdrażaniu innowacji przez MŚP. Również do lipca w ramach programu Infrastruktura i Środowisko trwa konkurs dotyczący poprawy środowiska miejskiego w zakresie zdegradowanych obszarów miast.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Samorzadowiec, 2017-06-27 20:28:02

    Bardzo rzeczowa konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Rozwoju.