PARTNER PORTALU
  • BGK

Państwa UE przeciwko cięciom w budżecie

  • PAP    16 października 2012 - 15:27
Państwa UE przeciwko cięciom w budżecie

Ok. 19 państw UE wypowiada się przeciw redukcjom w budżecie UE na lata 2014-20, co daje nadzieję na lepsze porozumienie - relacjonował wtorkową dyskusję o budżecie w Luksemburgu minister ds. europejskich Piotr Serafin. Cięć domagają się wciąż płatnicy netto.
"Głośniej niż dotąd wybrzmiał postulat sprzeciwu wobec redukcji budżetu. Nie tylko przez kraje (z grupy) tzw. przyjaciół polityki spójności, ale i (...) w wypowiedzi ministrów Irlandii, Włoch, Luksemburga i Belgii. To źródło nadziei, jestem usatysfakcjonowany" - powiedział Serafin polskim dziennikarzom na zakończenie dwugodzinnego roboczego śniadania ministrów państw UE ws. budżetu UE na lata 2014-20.

Czytaj też: Więcej z Unii dla samorządów

Ocenił, że "może 19 ministrów europejskich", czyli więcej niż składająca się z 15 państw nieformalna grupa tzw. przyjaciół spójności, wypowiadało się w duchu sprzeciwu wobec cięć, wspierając propozycję Komisji Europejskiej, która zakłada wydatki UE na lata 2014-20 w wysokości 988 mld euro.

Za redukcją tej propozycji o 100-150 mld euro wciąż opowiadają się jednak płatnicy netto do unijnej kasy, z Niemcami, Wielką Brytania, Francją i Holandią na czele. Państwa te argumentują, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny.

Serafin przyznał jednak, iż Polska ma "świadomość, że jest mniej liczna grupa krajów, które wpłacają znaczną część do budżetu" i mają odmienne stanowisko. "Mamy z jednej strony państwa członkowskie, których jest więcej i (które) bronią propozycji KE, a z drugiej mamy państwa członkowskie, których jest mniej, ale one wpłacają ponad połowę tego, co stanowi budżet europejski" - podsumował.

Czytaj też: Polska wzorem efektywnego wykorzystywania środków unijnych

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.