PARTNER PORTALU
  • BGK

Park jeszcze w budowie, ale dyrektora już ma

  • PAP    1 lipca 2011 - 15:47
Park jeszcze w budowie, ale dyrektora już ma

Dr nauk matematycznych, informatyczka Jolanta Koszelew została dyrektorem Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jednostka w piątek zaczęła formalnie istnieć, obiekty parku są w budowie.
Wyniki konkursu na stanowisko dyrektora zamieścił w piątek Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Jolanta Koszelew studiowała matematykę na dawnej Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, naukę kontynuowała w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie. Ma tytuł doktora nauk matematycznych w dyscyplinie informatyka.

Park naukowo-technologiczny jest jedną z największych inwestycji dofinansowanych z UE, które realizują władze Białegostoku (sprawdź notowania prezydenta/zabierz głos). Wartość całego projektu to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł stanowi dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej, 7 mln zł to pieniądze z budżetu państwa.

Od maja trwa budowa dwóch budynków parku: Inkubatora Technologicznego i Administracji oraz Centrum Technologicznego. Centrum Technologiczne ma mieć powierzchnię ponad 7,2 tys. metrów kwadratowych i ma się składać z dwóch części, m.in. hali z powierzchniami biurowymi, pomieszczeniami laboratoryjnymi oraz serwerownią komputerową. Inkubator natomiast ma mieć powierzchnię 5,7 tys. metrów kwadratowych, 6 kondygnacji z biurami, salą audytoryjną oraz sale konferencyjne i wystawiennicze. Oba obiekty mają być gotowe jesienią 2012 roku. Ma to kosztować 52,7 mln zł.

Czytaj też: Pomysł na biznes czy "skubnięcie" Unii?

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny ma służyć wspieraniu lokalnego potencjału naukowego i biznesowego w oparciu o najnowsze technologie. Ma wspomagać m.in. firmy, które dopiero zaczynają działalność, szczególnie firmy innowacyjne. Ma też działać na rzecz współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i środowiskami naukowo-badawczymi. Będzie również sprzedawał lub dzierżawił tereny inwestycyjne. Trwają prace przy ich uzbrojeniu.

Oprócz budynków parku, przygotowywane są 23 hektary terenów dla inwestorów, remontowanych jest też około 7,5 km dróg dojazdowych. Park naukowo-technologiczny sąsiaduje z terenami podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak informowała wcześniej pełnomocnik prezydenta Białegostoku ds. parku naukowo-technologicznego Małgorzata Piekarska, miasto ma już podpisanych kilka listów intencyjnych z firmami zainteresowanymi współpracą w parku. Powiedziała, że są to firmy z regionu z branż: informatycznej, maszynowej, mechaniki precyzyjnej, ale też firmy wchodzące na białostocki rynek. Preferowane mają być firmy akademickie.

Preferowanymi branżami w parku mają być: biotechnologia i farmakologia, technologie materiałowe, nanotechnologie, elektronika i elektrotechnika oraz informatyka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Janek, 2011-07-01 20:34:58

    Ten Park Technologiczny to będzie podobny w biznesie jak Suwalska Strefa Ekonomiczna.Takie coś Pic na Wodę