PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Chorąży: Gdzie ten zamach na kompetencje samorządów województw?

  • Bartosz Dyląg    25 maja 2017 - 06:15
Paweł Chorąży: Gdzie ten zamach na kompetencje samorządów województw?
Paweł Chorąży podkreślił, że jego zdaniem tak diametralna zmiana opinii samorządowców w komisji wspólnej nie ma wystarczającego uzasadnienia. Fot. mr.gov.pl

W 12 lub 13 Regionalnych Programach Operacyjnych wojewoda jest członkiem, więc jeżeli mówimy, że będzie obserwatorem i zmieniają się jego kompetencje to pytanie, w czym jest ten zamach na kompetencje instytucji zarządzającej  – zastanawia się wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.
Członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego omawiali w środę projekt nowelizacji ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw (czyli nowelizację ustawy wdrożeniowej).

Samorządowcy skupieni w komisji projekt oceniają negatywnie, ponieważ nie podobają się im dokonane w nim zmiany. Ich zdaniem projekt, który w grudniu zyskał pozytywną opinię komisji wspólnej, był zupełnie odmienny od tego, który omawiany jest dzisiaj.

Czytaj też: Regionalne Programy Operacyjne w Polsce: Marszałkowie boją się o autonomię

- Tylko z pozoru upraszczają one system realizacji programów, a ostatecznie będą miały negatywne konsekwencje dla wnioskodawców i beneficjentów realizujących projekty – zauważył dyrektor biura Związku Województw RP Bogdan Ciepielewski.

W odpowiedzi wiceminister Rozwoju Paweł Chorąży podkreślił, że jego zdaniem tak diametralna zmiana opinii samorządowców w komisji wspólnej nie ma wystarczającego uzasadnienia.

- Zmiany, które dokonywały się w projekcie, poza jedną dotyczącą udziału wojewody, nie są zmianami zasadniczymi. Co więcej, w niektórych przypadkach one wychodzą naprzeciw temu, co samorządy, przede wszystkim województwa, postulowały w trakcie konsultacji międzyresortowych – powiedział Paweł Chorąży. 

Wiceminister wyjaśnia, że Rzecznik Funduszy Europejskich to instytucja, która była w opiniowanym przez KWRiST projekcie; został uwzględniony postulat samorządów, by wydłużyć procedurę odwoławczą czy w zakresie wytycznych programowych.

Wiceminister rozwoju dodaje, że jedyna ważna zmiana w projekcie, której nie było na etapie konsultacji z KWRiST, to wprowadzenie wojewody w trzech obszarach, m.in. w funkcji desygnacyjnej, która jest kompetencją zastrzeżoną dla Ministra Rozwoju i jako obserwatora w komisji oceny projektu oraz w komitecie monitorującym. 

Paweł Chorąży podkreśla, że nadzorował jeden z programów, w którym każdy członek komitetu monitorującego może na własny wniosek uczestniczyć w pracach komisji oceny projektów jako obserwator.

- Pytanie, gdzie tu jest naruszenie kompetencji? W niemal wszystkich Regionalnych Programach Operacyjnych wojewoda jest członkiem, więc jeżeli mówimy, że będzie obserwatorem i zmieniają się jego kompetencje to pytanie, w czym jest ten zamach na kompetencje instytucji zarządzającej  – analizował wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • jancz, 2017-05-25 18:11:25

    Przeciez opozycji o nic innego nie chodzi jak tylko mącić i mącić. I rząd musi się stale tłumaczyć się z urojeń dziennikarzy, samorządowców, piosenkareczek i aktoreczek. A olać ich nieustające pretensje. Ileż można znosić takie bezczelne impertynencje. A któż oni to wszyscy są? Kto im wszystkim dał ...takie prawo do bezprzykładnego mącenia? Ważniacy i zadufki.  rozwiń
  • goral, 2017-05-25 10:22:06

    PiS robi swoje a gada co innego tak jak wczoraj premier - chce pomocy unii i NATO a zarazem wali sierpowym po liderach unii głupota niczym gołebica .... - jak mawiał klasyk w Szpitalu na peryferiach