PARTNER PORTALU
  • BGK

Pawłów, Ożarów: Żłobki z unijnym dofinansowaniem

  • aw/PAP    6 września 2017 - 16:10
Pawłów, Ożarów: Żłobki z unijnym dofinansowaniem
Umowy na kolejne „żłobkowe” projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020 podpisali z wnioskodawcami 6 września marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach (fot.sejmik.kielce.pl)

Ponad 5 mln zł z UE przeznaczonych zostanie na powstanie nowych miejsc w żłobkach i utworzenie dodatkowych w już istniejących placówkach w województwie świętokrzyskim.
Marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślił, że celem projektów, które otrzymały unijne wsparcie, jest zwiększenie dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3.

"Ich skutkiem jest możliwość powrotu, bądź rozpoczęcia aktywności zawodowej dla rodziców. To był jeden z najczęściej poruszanych tematów przez młode mamy, podczas debaty nad dzietnością w Polsce" - tłumaczył podczas podpisania umów Adam Jarubas.

Wnioskodawcy mogli starać się o dofinansowanie na tworzenie nowych żłobków oraz klubów dziecięcych lub utworzenie nowych miejsc w już istniejących placówkach. Pieniądze można również przeznaczyć na finansowanie wynagrodzenia dziennego opiekuna lub dofinansowanie niani dla rodziców dzieci do lat 3, którzy ze względu na obowiązek opieki nad dzieckiem nie podjęli pracy.

Dofinansowanie otrzymało 8 projektów o łącznej wartości ponad 6 mln zł. Ok. 80 proc. stanowi unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego (RPOWŚ) na lata 2014-2020.

Największe dofinansowanie, bo prawie 1,5 mln zł, trafiło do Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ożarowie. Podana kwota zasili dwa projekty: utworzenie żłobka w Ożarowie oraz wsparcie domowego systemu opieki w gminie Tarłów i Wojciechowice.

"Projekt żłobka +u Skłodowskiej+ obejmuje przystosowanie pomieszczeń na potrzeby placówki (…) Zostanie zakupiony nowy sprzęt, biurka" - powiedział Tadeusz Życiński, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ożarowie. W żłobku będzie 25 miejsc, a zatrudnionych zostanie 10 osób.

W ramach drugiego projektu, w jednym z prywatnych domów jedna osoba będzie opiekować się piątką dzieci.

Prawie 650 tys. zł dofinansowania na utworzenie żłobka "Bajka" otrzymała gmina Pawłów. Z opieki korzystać będzie tam mogło 15 dzieci. "Obecnie w naszej gminie nie funkcjonuje żaden żłobek. Jest tylko klub dziecięcy, ale nie spełnia on wymagań rodziców, ponieważ opieka trwa w nim tylko pięć godzin" - podkreśliła Róża Koszarska-Duda, kierownik Samorządowego Centrum Oświaty w Pawłowie. Placówka prawdopodobnie zacznie działać od 1 czerwca 2018r.

Dotychczas w ramach RPOWŚ 2014-2020 Urząd Marszałkowski ogłosił 7 konkursów na projekty związane z tworzeniem nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Łącznie na takie projekty przeznaczono ponad 15 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.