PARTNER PORTALU
  • BGK

PE za dotacjami i adekwatnym budżetem w polityce spójności po 2020 r.

  • PAP/JS    14 czerwca 2017 - 17:29
PE za dotacjami i adekwatnym budżetem w polityce spójności po 2020 r.
Z komunikatu PE wynika, że europosłowie zgłosili szereg propozycji dotyczących funkcjonowania polityki spójności po 2020 r. (fot.pixabay.com)

Uproszczenie systemu zarządzania programami na wszystkich szczeblach administracji, adekwatny budżet oraz utrzymanie dotacji jako podstawowej formy finansowania - to niektóre z postulatów ws. polityki spójności po 2020 r., jakie przyjął PE.
• Eurodeputowani sugerują "wzmożenie komunikacji za pośrednictwem nowych kanałów medialnych", takich jak platformy mediów cyfrowych i społecznościowych.

• Kluczowe propozycje to: adekwatny budżet, większa komplementarność poszczególnych funduszy, a także funkcjonowanie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) w taki sposób, by nie osłabiał "spójności strategicznej, koncentracji terytorialnej i długoterminowej perspektywy programowania polityki spójności".

W rezolucji przyjętej 350 głosami, przy 149 głosach przeciw i 171 wstrzymujących się podczas sesji plenarnej w Strasburgu europosłowie wskazali, że polityka spójności po 2020 roku ma być, jak obecnie, ukierunkowana na zmniejszanie dysproporcji regionalnych w ramach UE.

Dotychczasowa polityka spójności pozwoliła złagodzić skutki niedawnego kryzysu gospodarczego i wynikających z niego cięć w wydatkach publicznych, ale dysproporcje regionalne i nierówności społeczne pozostają wysokie - zauważali eurodeputowani.

"Unijne fundusze strukturalne tworzą miejsca pracy i pomagają w rozwiązywaniu problemów, takich jak zmiany klimatyczne. Są motorem wzrostu i zrównoważonego rozwoju. Parlament wysyła dziś wyraźny sygnał, jak ważne jest utrzymanie polityki spójności" - oświadczyła niemiecka socjalistka Kerstin Westphal, która odpowiadała za sprawozdanie. "Pragniemy nowoczesnej, prostszej, niebiurokratycznej polityki spójności, która zapewnia finansowanie we wszystkim regionach, w których jest to konieczne, i która trafia do ludzi" - dodała.

Z komunikatu PE wynika, że europosłowie zgłosili szereg propozycji dotyczących funkcjonowania polityki spójności po 2020 r. mających na celu skuteczne zmniejszenie istniejących dysproporcji oraz zapobieżenie powstawaniu nowych rozbieżności w poziomie rozwoju i poziomie życia mieszkańców europejskich regionów.

Kluczowe propozycje to: adekwatny budżet, większa komplementarność poszczególnych funduszy, a także funkcjonowanie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) w taki sposób, by nie osłabiał "spójności strategicznej, koncentracji terytorialnej i długoterminowej perspektywy programowania polityki spójności".

Deputowani chcą też uproszczenia systemu zarządzania programami na wszystkich szczeblach administracji, większej harmonizacji polityki spójności, polityki konkurencji i innych dziedzin polityki unijnej, zwłaszcza w odniesieniu do przepisów dotyczących pomocy państwa, a także utrzymania dotacji jako podstawowej formy finansowania w ramach polityki spójności. Ich zdaniem korzystanie z pożyczek, udziałów kapitałowych lub gwarancji kredytowych powinno odbywać się z zachowaniem ostrożności jako środków uzupełniających.

W odrębnej rezolucji (469 głosów za, 51 przeciw, 13 wstrzymujących się), posłowie zalecają Komisji i państwom członkowskim poprawę polityki komunikacyjnej w celu zwiększenia społecznej świadomości znaczenia i użyteczności projektów realizowanych z wykorzystaniem unijnych funduszy.

"Polityka spójności przyczynia się do pobudzania realnej gospodarki, wzrostu i zatrudnienia we wszystkich regionach UE, wspiera przedsiębiorczość i innowacje, umożliwia też poprawę infrastruktury społecznej. Posłowie uważają, że te konkretne korzyści powinny być lepiej widoczne" - czytamy w komunikacie PE.

Eurodeputowani sugerują "wzmożenie komunikacji za pośrednictwem nowych kanałów medialnych", takich jak platformy mediów cyfrowych i społecznościowych. Zwracają jednocześnie uwagę "na coraz większy eurosceptycyzm i coraz silniejszą populistyczną propagandę antyeuropejską, które skutkują zniekształcaniem informacji na temat polityki Unii".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.