PARTNER PORTALU
  • BGK

PFRON wspomoże niepełnosprawnych w świętokrzyskim

  • PAP    5 czerwca 2012 - 19:46
PFRON wspomoże niepełnosprawnych w świętokrzyskim

Przedstawiciele 8 z 14 świętokrzyskich powiatów podpisali porozumienia ws. programu, który ma ułatwić niepełnosprawnym uzyskanie pomocy z PFRON. Zamiast, tak jak dotąd, składać wniosek o dofinansowanie w oddziale funduszu, niepełnosprawni załatwią sprawę w powiecie.
Podpisane we wtorek w Kielcach porozumienia nie są jeszcze wiążące. Program chce podpisać więcej powiatów, ale zwlekają z tym, licząc na więcej środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do jego obsługi.

Jak powiedziała dziennikarzom dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON Jadwiga Irla, dzięki programowi "Aktywny samorząd" niepełnosprawni będą mieli większe możliwości skorzystania z pomocy, gdyż wniosek będą składać bliżej swojego miejsca zamieszkania.

Jednostki organizacyjne powiatu będą przyjmowały wnioski osób niepełnosprawnych dotyczące m.in. dofinansowania do zakupu wózka o napędzie elektrycznym, specjalistycznego sprzętu komputerowego, urządzeń lektorskich i brajlowskich czy pomocy w uzyskaniu prawa jazdy.

PFRON ma wspierać samorządy merytorycznie, by jak najwięcej niepełnosprawnych otrzymało wsparcie.

Jednym z sygnatariuszy porozumienia był starosta skarżyski Michał Jędrys, który uważa, że program jest korzystny dla powiatu i daje możliwość dofinansowania działań dla osób niepełnosprawnych.

Porozumienia nie podpisał jeszcze starosta kielecki.

Jego rzeczniczka Agata Niebudek poinformowała, że Związek Powiatów Polskich zamierza negocjować z szefostwem PFRON zwiększenie procentu środków, które będą przeznaczone na obsługę programu, i prosił starostów o wstrzymanie się z podpisywaniem porozumień. Uważa, że program jest bardzo cenny i służy niepełnosprawnym.

Także wicestarosta ostrowicki Eligiusz Mich, który parafował porozumienie, powiedział, że wątpliwości dotyczą procentu środków z programu przewidzianych na jego obsługę i braku wiedzy o zapotrzebowaniu na środki PFRON.

"Jesteśmy zobowiązani do wystąpienia z zapotrzebowaniem na te środki, a nie mamy informacji, ile osób w ubiegłych latach korzystało z takiej pomocy. Oczekujemy na te informacje od PFRON, wtedy będziemy mogli złożyć zapotrzebowanie zgodne z oczekiwaniami naszych mieszkańców" - wyjaśnił.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach Marek Scelina, który podpisał porozumienie uważa, że program jest bardzo potrzebny osobom niepełnosprawnym.

Jego zdaniem trzy procent środków przewidziane na jego obsługę, to zbyt mało i - jak mówił - samorząd będzie musiał to w jakiejś części finansować.

Według dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON Jadwigi Irli nieprzystąpienie przez starostwo do realizacji programu oznacza, że potrzeby osób niepełnosprawnych z terenu powiatu nie będą zaspokojone.

Takie porozumienia między PFRON a powiatami zostaną podpisane w całej Polsce. Według rzeczniczki Funduszu Ewy Balickiej-Sawiak, większość powiatów zgłosiła chęć przystąpienia do programu, a proces podpisywania porozumień będzie trwał do 15 czerwca.

PFRON w roku 2012 na realizację programu na terenie całego kraju przeznaczył 115 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.