PARTNER PORTALU
  • BGK

Piechociński: miliardy zł na nowe elektrownie i sieci energetyczne

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    10 marca 2014 - 14:45
Piechociński: miliardy zł na nowe elektrownie i sieci energetyczne

Tworzymy warunki dla podejmowania inwestycji w nowe moce wytwórcze, co zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Zwiększamy również możliwości wytwarzania energii na własne potrzeby - mówi Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.
Wicepremier Piechociński wspomina o przygotowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) planie rozwoju sieci elektroenergetycznych.

- Został on przygotowany w uzgodnieniu z Ministerstwem Gospodarki, zawiera szereg inwestycji w linie przesyłowe i stacje, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej oraz przyłączenie i wyprowadzenie mocy z odnawialnych źródeł energii oraz planowanych elektrowni systemowych - podkreśla Piechociński.

Według szacunków tylko w same sieci przesyłowe zostanie zainwestowane ponad 8 mld zł do 2016 r., a łącznie 23 mld zł do 2025 r.

Janusz Piechociński podkreśla przy tym znaczenie połączeń transgranicznych.

- To przede wszystkim budowa połączenia elektroenergetycznego z Litwą. Inwestycja podzielona została na 2 etapy, pierwszy ukończony będzie do 2016 r. a drugi do 2020 r. Jest to duża inwestycja w systemie prowadzona z wykorzystaniem środków unijnych - dodaje premier Piechociński.

Janusz Piechociński przypomina, że obecnie w Polsce realizowane zgodnie z harmonogramem są inwestycje systemowe o łącznej mocy ponad 4 300 MW:
- Stalowa Wola (Tauron z PGNiG) 400 MW,
- Włocławek (PKN Orlen) - 463 MW,
- Kozienice (Enea) - 1 000 MW,
- Opole (PGE) - 2 x 900 MW,
oraz sześć mniejszych jednostek o mocy ponad 50 MW każda (ich moc całkowita to blisko 700 MW, wszystkie zasilane paliwami konwencjonalnymi)

Dodatkowo blok w Elektrowni Jaworzno III o mocy 910 MW według inwestorów jest bliski rozpoczęcia realizacji, a następnych 13 600 MW jest przygotowywana.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • diament, 2014-03-10 17:17:51

    A te 13,600 MW to pewnie ulubione przez PSL bezproduktywne elektrownie wiatrowe?