PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze na dostosowanie się do globalizacji

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    15 grudnia 2010 - 08:59

Polska pierwszy raz dostanie wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji, z którego od trzech lat obficie korzystają firmy z Europy Zachodniej.
Parlament Europejski zatwierdził wsparcie dla byłych pracowników polskich fabryk w Wielkopolsce, które zostały zamknięte z powodu kryzysu oraz przenoszenia produkcji do państw, gdzie są niższe koszty produkcji – pisze „Gazeta Wyborcza”.

W zeszłym roku firmy Leoni i SEWS zamknęły fabryki samochodowych wiązek kabli w Lesznie, Rawiczu i Ostrzeszowie, przenosząc z nich produkcję do północnej Afryki. W zamykanych zakładach pracę straciło blisko 2 tys. osób, z czego 590 osób dotąd nie znalazło nowej pracy.

Na szkolenia, zmianę zawodu czy pomoc w tworzeniu własnych firm dostaną teraz 974 tys. euro, w tym 633 tys. euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji.

Ten fundusz wyłoży również 114 tys. ze 176 tys. euro, które na szkolenia i pomoc w znalezieniu nowej pracy dostanie 189 byłych pracowników zakładów Cegielskiego w Poznaniu zwolnionych po zamknięciu stoczni w Szczecinie i Gdyni.

To pierwsze wypłaty dla Polski z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji, który działa w UE od 2007 r. i ma pomagać w zatrudnieniu pracowników zakładów zamykanych wskutek zmian w światowej gospodarce wywołanych przez procesy globalizacji – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.