PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze na kulturę na wsi

  • KB    30 kwietnia 2010 - 10:51

Pięciu beneficjentów podpisało w czwartek 29 kwietnia umowy na dofinansowanie projektów złożonych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na „Wdrażane lokalnych strategii rozwoju”.
Wszystkie projekty są związane ze sferą kultury. Ich całkowita wartość wyniesie 120,8 tysiąca złotych. Przyznana kwota dofinansowania, to 60 tys. złotych z funduszy europejskich oraz 15 tys. złotych z budżetu państwa. Wkład beneficjentów wyniósł 40 tys. złotych.

Rzymskokatolicka parafia św. Jerzego w Prószkowie otrzymała dofinansowanie na wydanie „Źródeł do dziejów Prószkowa”, które ukażą się pod redakcją księdza Andrzeja Hanicha. Będzie to – jak mówi autor – bardzo żmudna i pracochłonna publikacja powstała w oparciu o trzy kroniki rękopiśmienne Prószkowa – parafialną, szkolną i kronikę z czasów wojny. Ich przetłumaczenie i opracowanie zajęło trzy lata, publikacja ukaże się w dwóch wersjach językowych – polskiej i niemieckiej.

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie, które realizuje projekt za przeszło 21 tys. złotych, zamierza otrzymane dofinansowanie przeznaczyć na zakup sprzętu nagłaśniającego. Mirosław Wierzba, dyrektor Centrum, mówi, że dzięki sześciu kolumnom akustycznym z profesjonalnym odsłuchem, będzie można zapewnić dobre nagłośnienie gminnych dożynek i festynów, uda się wreszcie zaprezentować możliwości wokalne zespołów ludowych i chóru działających przy Centrum.

Dofinansowanie otrzymały także: gmina Pawłowiczki na zakup wyposażenia świetlicy do Wiejskiego Domu Kultury w Gościęcinie, Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu na organizację biegu długodystansowego „Dobrodzieńska Dycha” oraz centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu na wydanie zeszytu pt „Z dziejów obozu w Lamsdorf”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.