PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze na lubuską wieś rozdane

  • AW/lubuskie.pl    16 stycznia 2012 - 15:46
Pieniądze na lubuską wieś rozdane

92 projekty, 30 mln złotych – to kolejne liczby Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. W ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” lubuskie wsie zyskają nowe świetlice i centra rekreacyjno-sportowe.
Wśród beneficjentów znalazły się również parafie, które otrzymały dofinansowanie na remonty kościołów. Uroczystość wręczenia umów przez marszałek Elżbietę Polak miała miejsce w poniedziałek w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze.

- Cieszę się, że beneficjentami są nie tylko samorządy, ale także organizacje i kościoły. Wszystkie projekty są bardzo ważne, do dotyczą małych społeczności. Większa ich część jest już realizowana, ale będziecie mogli sięgać po kolejne środki z PROW - powiedziała do beneficjentów marszałek Elżbieta Polak (oceń jej działania).

3 stycznia 2012 r. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia listy operacji dla działania „Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Pozytywnie oceniono 92 wnioski. Kwota przyznania pomocy ze środków unijnych to blisko 30 mln zł.

O przyznanie pomocy wnioskowało 79 gmin, jak również 6 instytucji kultury i jedna organizacja. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się to działanie wśród organizacji kościelnych. W II naborze wnioskodawcami było aż 28 parafii.

- Przeznaczyliśmy pieniądze na świetlice wiejskie i ośrodki kultury: to blisko 15 mln zł. Mamy też boiska i ścieżki rowerowe - wymieniał członek zarządu Stanisław Tomczyszyn.

Jak podaje urząd marszałkowski, pieniądze z działania „Odnowa i Rozwój Wsi" rozdysponowano na:

- remont kościołów (dachów i elewacji) - 19 projektów na kwotę 3 039 603 zł.

- świetlice i ośrodki kultury - 39 projektów na kwotę 15 063 993 zł,

- boiska, ścieżki rowerowe - 20 projektów na kwotę 7 984 982 zł,

- place zabaw - 7 projektów na kwotę 1 407 248 zł,

- zagospodarowanie centrów wsi - 4 projekty na kwotę 1 226 761 zł,

- budowa biblioteki - 1 projekt na kwotę 500 000 zł,

- rewitalizacja budynku muzeum(w Drzonowie) - 1 projekt na kwotę 214 657 zł,

- remont sali widowiskowej - 1 projekt na kwotę 189 284 zł.

Na tym nie koniec. Ok. 8 mln zł zostanie rozdysponowanych w trzecim naborze projektów.

Wśród beneficjentów znalazły się m.in. Gmina Kłodawa i Kargowa. - W Różankach odremontujemy stary budynek, bo mieszkańcy nie mają się gdzie spotykać. A przecież działają tam kluby dziecięce, kluby seniorów, kluby taneczne i zespoły śpiewacze - powiedziała Wójt Gminy Kłodawa Anna Mołodciak. Z kolei Burmistrz Miasta Kargowa Sebastian Ciemnoczołowski cieszy się najbardziej z dofinansowania rewitalizacji parku przy pałacu w Kargowej. - To wpisuje się w strategię gminy, zarówno kulturalną, jak i turystyczną - powiedział.

Beneficjentami uprawnionymi do ubiegania się o przyznanie pomocy w ramach działania były gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie; instytucje kultury, dla których organizatorem są jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe posiadające status organizacji pożytku publicznego oraz osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP o stosunku Państwa do innych Kościołów lub związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Środki (dokładnie 29 626 528 mln zł) zostały przeznaczone m.in. na remonty świetlic wiejskich, placów zabaw, wiejskich centrów rekreacyjno-sportowych, kościołów oraz centrów kultury i integracji społecznej. - Byłem podczas powstawania pomysłów na projekty w niektórych wsiach i teraz cieszę się, że to wszystko tak pozytywnie się skończyło. Dzięki tym pieniądzom, nasza lubuska wieś stanie się piękniejsza. Schetynówki, orliki i inne projekty - to sprawia, że właśnie tak się dzieje - podsumował Jan Świrepo - Wicewojewoda Lubuski.

Pobierz: zdjęcie grupowe w dużej rozdzielczości

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.