PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze na wsparcie niepełnosprawnych na rynku pracy w podlaskim

  • PAP    17 maja 2012 - 18:06
Pieniądze na wsparcie niepełnosprawnych na rynku pracy w podlaskim

6 mln zł z UE zostało przeznaczonych w Podlaskiem na wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Projekty muszą być jednak realizowane z partnerami z zagranicy. Urząd Marszałkowski w Białymstoku ogłosił w czwartek konkurs na najlepsze pomysły.
Pieniądze pochodzą z programu Kapitał Ludzki. Wnioski można składać do wyczerpania środków.

- By dostać dotację, trzeba złożyć projekt we współpracy z partnerem zagranicznym lub przygotować pomysł dotyczący takiej współpracy, np. szkolenie zagraniczne - poinformowała w czwartek dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku (zabierz głos/oceń marszałka) Elżbieta Romańczuk.

Współpraca międzynarodowa jest obowiązkowym elementem w projekcie.

W konkursie mają być wyłonione najlepsze programy aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych (dla osób indywidualnych) w formie np. poradnictwa psychologicznego czy szkoleń. Wszystko ma pomóc w im w znalezieniu pracy lub podniesieniu kwalifikacji.

Można też zdobyć pieniądze na staże i praktyki zawodowe, subsydiowane zatrudnienie czy też skierowanie do pracy w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej i sfinansowanie takiej pracy. Efektem projektów ma być lepsza integracja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych.

Z wcześniejszych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku wynika, że bezrobotni niepełnosprawni w regionie stanowią ok. 5 proc. wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych w Podlaskiem.

Bez pracy jest ponad 3,7 tys. osób niepełnosprawnych, z czego ponad 1,5 tys. to kobiety.

Sami niepełnosprawni mówili podczas zorganizowanego niedawno w Białymstoku X Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych, że brak pracy jest dla nich jednym z największych problemów.

W 2012 r. po raz pierwszy w programie Kapitał Ludzki zorganizowano osobny konkurs na najlepsze projekty wspierające niepełnosprawnych na rynku pracy.

Pieniądze można m.in. uzyskać na długofalowe działania pomagające podnosić niepełnosprawnym kwalifikacje zawodowe i znalezienie im pracy (bez wymogu współpracy międzynarodowej).

W Podlaskiem jest na to przeznaczonych 15 mln zł. Konkurs ruszył w marcu i ma charakter otwarty co znaczy, że można do niego składać wnioski do czasu, gdy z powodu wyczerpania środków nabór zostanie wstrzymany.

Na razie konkurs nie jest rozstrzygnięty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.