PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze z Unii Europejskiej coraz bliżej

  • PAP    8 maja 2014 - 10:56
Pieniądze z Unii Europejskiej coraz bliżej

Jeszcze w maju Komisja Europejska zaakceptuje tak zwaną Umowę Partnerstwa, która precyzuje, jak Polska wyda pieniądze z budżetu wspólnoty na lata 2014-2020. Otrzymamy około 82,5 miliarda euro w cenach bieżących.
Unijny komisarz do spraw polityki regionalnej Johannes Hahn podkreślił, że rozmowy na temat Umowy Partnerstwa wciąż trwają. Unijny urzędnik dodał, że konsultacje z polską stroną są na ukończeniu, ale nie może on podać konkretnej daty przyjęcia Umowy Partnerstwa. Johannes Hahn ma nadzieję, że stanie się to jeszcze w maju. Dokument trafił do Komisji Europejskiej 10 stycznia.

Zdaniem komisarza, ważne jest też, że pieniądze z nowej perspektywy będą wykorzystywane inaczej niż do tej pory. Infrastruktura komunikacyjna pozostanie ważna, ale pieniądze mają wesprzeć także przedsiębiorczość. Na cen cel, według komisarza, do 2020 roku Polska przeznaczy około 18 miliardów dolarów.

Johannes Hahn zastrzegł, że mieszkańcy Polski nie powinni odczuć znaczącej przerwy w finansowaniu pomiędzy starym i nowym budżetem. Pieniędzmi dysponują jeszcze niektóre urzędy marszałkowskie. Regiony mogły rozpocząć nowe przetargi od początku stycznia. Ale priorytetem na ten oraz przyszły rok, w opinii Johannesa Hahna, jest wykorzystanie wszystkich pieniędzy z poprzedniego budżetu Unii Europejskiej.

W latach 2014-2020 Polska będzie otrzyma z budżetu Unii Europejskiej około 82,5 miliarda euro w cenach bieżących. Z szacunków komisarza do spraw rozwoju regionalnego wynika, że około 18 miliardów euro nasz kraj przeznaczy na wsparcie gospodarki.

Johannes Hahn jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.