PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze z Unii na agroturystykę rybacką

  • PAP    5 kwietnia 2011 - 09:02
Pieniądze z Unii na agroturystykę rybacką

Agroturystyka rybacka, zastosowanie nowoczesnych technologii m.in. w przetwórstwie ryb – to priorytety Lokalnej Grupy Rybackiej „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”.
Stowarzyszenie bierze udział w programie operacyjnym „Ryby” na lata 2007-2013, finansowanym ze środków unijnych. Na wsparcie rozwoju lokalnego i regionalnego otrzymało 53,4 mln zł.

Lokalna Grupa Rybacka w Podlaskiem działa na terenie trzech powiatów: augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego oraz gminy Rajgród z powiatu grajewskiego.

Wiceprezes Grupy Maciej Kamiński poinformował, że ogłoszono konkurs, w którym samorządy, organizacje pozarządowe czy osoby prywatne mogą zdobyć fundusze na realizację projektów w ramach programu. Na te cele przeznaczonych jest 14 mln zł, a projekty można składać od 4 maja tego roku.

Kamiński powiedział, że priorytetem będą działania, które wpłyną na rozwój rybactwa. To projekty związane m.in. z ochroną zasobów i jakości wód, zarybianiem jezior cennymi gatunkami ryb, zwiększenie sprzedaży ryb przez budowę smażalni lub wędzarni oraz zastosowanie nowoczesnych technologii w produkcji, przetwórstwie czy hodowli

Istotne będą też działania, które przyczynią się do poprawy warunków życia mieszkańców tych terenów. Kamiński powiedział, że pieniądze będzie można uzyskać m.in. na rozwój gospodarstw agroturystycznych, budowę dróg, jak również tworzenie nowych miejsc pracy.

To także projekty, które mają uatrakcyjnić tereny Suwalszczyzny dla wędkarzy i turystów np. przez udostępnienie większej liczby nowych kwater, budowę specjalnych pomostów dla wędkarzy, a dla turystów kąpielisk, punktów widokowych czy rewitalizację zabytków.

W programie bierze udział 11 regionów z całej Polski, do których trafi łącznie ok. 800 mln zł. W branży rybackiej pracuje bezpośrednio 30 tys. osób, daje ona 6 proc. PKB.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.